وزیر اقتصاد سوریه: با طرف ایرانی درباره فعالسازی توافق راهبردی رایزنی کردیم

وزیر اقتصاد سوریه: با طرف ایرانی درباره فعالسازی توافق راهبردی رایزنی کردیم
جمعه 24 دی 1400 - 17:48

وزیر اقتصاد سوریه در تشریح آخرین نتایج رایزنی‌ها با طرف ایرانی با اشاره به برخی موانع موجود در مسیر همکاری‌های دو کشور، خبر داد که در گفت‌و‌گوها، به فعالسازی بندهای توافق بلندمدت همکاری‌های راهبردی اقتصادی پرداخته شده است.

العالم _ سوریه

«محمد سامر خلیل» وزیر اقتصاد و بازرگانی سوریه درباره گفت‌و‌گوهای صورت گرفته با «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران جزئیاتی ارائه کرد.

وزیر اقتصاد سوریه در ابتدای اظهارات خود با «حیاتی» خواندن همکاری اقتصادی میان دمشق و تهران، گفت که همکاری‌های اقتصادی دو کشور می‌بایست در دوره کنونی موثر واقع شود چراکه همکاری در این زمینه روابط دو کشور را همانند روابط سیاسی دو کشور به سطوح بالاتری ارتقاء می‌دهد.

محمد سامر خلیل در ادامه بیان کرد که مشکلات اقتصادی و تجاری موجود میان دو طرف به مسئله حمل و نقل باز می‌‌گردد؛ امری که انتقال سریع و مناسب کالاها به دو کشور را دشوار کرده است.

خلیل همچنین با بیان اینکه بخش دیگری از مشکلات مربوط به حواله‌های مالی است، اضافه کرد که برخی از مشکلات محل بحث هیأت ایرانی و طرف سوری بوده و دو طرف در این زمینه‌ها و امکان ایجاد راه‌حل برای این موانع ساعت‌ها رایزنی‌ داشته‌اند.

وزیر اقتصاد سوریه در این خصوص گفت: «در بحث‌ها همچنین به فعال‌سازی بندهای توافق منعقدشده میان دو کشور به‌ویژه توافق بلندمدت همکاری‌های راهبردی اقتصادی پرداخته شد؛ همان توافقی که در سال ۲۰۱۹ امضاء شد. این توافق، یک توافق مهم است که بندهای بسیاری دارد و روابط اقتصادی و تجاری را ارتقاء می‌دهد. [دو طرف] اراده دارند و این اراده حقیقی است و ان‌شاء‌الله از طریق کمیته‌هایی که قرار است تمام این اقدامات را در مرحله آتی پیگیری کند، این اراده به ثمر خواهد نشست».

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران نیز در تشریح آخرین نتایج رایزنی‌ها و گفت‌و‌گوها در سوریه، روز گذشته، بیان کرد: «در ملاقات با رئیس جمهور سوریه به موضوعات اقتصادی این کشور و همچنین موانع و مشکلات کنونی در روابط اقتصادی ایران و سوریه پرداخته شد».

وی با اظهار اینکه در جلسات برگزار شده، تصمیمات خوبی گرفته شده است، افزود:‌ «قرار شد کمیته مشترکی بین ما و سوریه تشکیل شود، تفاهم‌نامه‌های زیادی با سوریه داریم اما بخشی از آنها عملیاتی نشده‌اند بنابراین قرار شد در کمیته‌ای مشترک این موضوعات بررسی و سپس اجرایی شوند».

قاسمی همچنین با اشاره به برگزاری جلسه با وزیر امور خارجه سوریه و بررسی موضوعات دیپلماتیک بین دو کشور نیز اظهار داشت: «به توافقات خوبی رسیدیم؛ قرار شد بانک مشترک در سوریه ایجاد شود؛ در این راستا بناست بانک‌های ایرانی و سوری در کشورهای یکدیگر شعبه داشته باشند».

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به برگزاری جلسه با وزیر راه سوریه، گفت که حمل ونقل در بخش‌های مختلف یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه اقتصادی کشور است؛ در این زمینه تصمیم گرفته شد رئیس سازمان هواپیمایی کشور موضوعات اجرایی را با همکاران خود بررسی کند.

قاسمی در ادامه سخنانش اظهار داشت: درباره موضوعات مختلفی به ویژه ایجاد مناطق آزاد مشترک دو کشور تصمیماتی گرفته شد؛ بناست رئیس منطقه آزاد کشور در سفری به سوریه مسئله منطقه آزاد مشترک را بررسی و قرارداد را امضا کند.

به گفته وی افزایش تولیدات ایران در سوریه از جمله تولید تراکتور و ابزارآلات کشاورزی، حذف تعرفه‌ها و افزایش صادرات بین دو کشور و موضوعات گمرکی از دیگر موارد مطرح شده در این سفر است که در جلسات آینده به جمع‌بندی می‌رسند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها