نشست مذاکره ‌کنندگان ارشد ایران، اتحادیه اروپا و ۱+۴ در وین

نشست مذاکره ‌کنندگان ارشد ایران، اتحادیه اروپا و ۱+۴ در وین
سه شنبه 5 بهمن 1400 - 19:25

مذاکره ‌کنندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و ۱+۴ در وین در حال گفتگو هستند.

العالم - ایران

رایزنی ها در چارچوب دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم های آمریکا علیه ایران امروز نیز در شهر وین پایتخت اتریش در جریان است. در همین راستا نشست مذاکره ‌کنندگان ارشد ایران، اتحادیه اروپا و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در هتل کوبورگ شهر در وین در حال برگزاری است.

پیش از این نیز جلسه دوجانبه علی باقری رئیس هیأت مذاکره ‌کننده جمهوری اسلامی ایران و «انریکه مورا» هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در هتل کوبورگ برگزار شد. از سوی دیگر نشست های کارشناسی نیز از صبح امروز (سه شنبه) برگزار شده و همچنان ادامه دارد.

گفتنی است دیروز (دوشنبه) نیز در وین علاوه بر برگزاری نشستی با حضور روسا و نمایندگان هیأت‌های ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۴ برای بررسی و بحث درباره متون پیش نویس و برگزاری جلسات کارشناسی، باقری و انریکه مورا نیز ملاقاتی دوجانبه داشتند.

به گزارش فارس، مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌ها در دولت سیزدهم هشتم آذر ماه آغاز و ۱۲ آذر برای مشورت‌ طرف‌های اروپایی درباره دو پیشنهاد طرف ایرانی با تنفسی چند روزه متوقف شد و دوباره ۱۸ آذر ماه از سر گرفته شد. نیمه دوم مذاکرات نیز از ۱۸ آذر ماه آغاز و جمعه ۲۶ آذر ماه با برگزاری نشست اختتامیه کمیسیون مشترک برجام پایان یافت و مقرر شد که هیأت‌ها به پایتخت‌ها مراجعت کنند و بزودی به وین بازگردند. دور هشتم مذاکرات نیز ششم دی ماه شروع و تا نهم دی ماه ادامه یافت و بعد از تنفسی سه روزه به مناسبت سال نو میلادی مجددا روز دوشنبه ۱۳ دی ماه از سر گرفته شد و کماکان در وین در جریان است البته ۲۴ دی ماه براساس توافق حاصله روسای هیأ‌ت‌های مذاکره کننده ایران و سه کشور اروپایی برای مشورت‌ها به پایتخت‌ها مراجعت کردند و دوشنبه ۲۷ دی ماه دوباره مذاکرات از سرگرفته شد که در فرمت‌ها و سطوح مختلف کماکان در پایتخت اتریش جریان دارد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها