تلاش عربستان برای مشارکت گسترده سنی های لبنان در انتخابات/ موضع مبهم سنی‌ها

تلاش عربستان برای مشارکت گسترده سنی های لبنان در انتخابات/ موضع مبهم سنی‌ها
پنج‌شنبه 15 ارديبهشت 1401 - 14:13

رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که سفیر عربستان به همراه متحدان خود در لبنان در تکاپو برای مشارکت سنی‌ها در انتخابات پارلمانی بوده و ریاض در این زمینه پیام‌های هشدارآمیز برای سعد حریری فرستاده است.

العالم ـ لبنان

رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که 10 روز مانده به تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور به نظر می‌رسد که سنی‌های لبنان بعد از سردرگمی به وجود آمده میان آنها به دنبال تصمیم «سعد حریری» نخست وزیر پیشین این کشور در کناره گیری از انتخابات و تعلیق فعالیت‌های سیاسی، تمایل به تحریم انتخابات دارند.

منابع آگاه لبنانی در این زمینه گزارش دادند، اما بعد از فراخوان شیخ «عبداللطیف دریان» مفتی اهل سنت لبنان در خطبه نماز عید سعید فطر برای مشارکت گسترده مردمی در انتخابات پارلمانی، افکار عمومی سنی‌ها به این فراخوان واکنش مثبت نشان داده و به نظر می‌رسد که تصمیم دارند از تحریم انتخابات عقب‌نشینی کنند.

منابع در عین حال گزارش دادند که روحیه مولفه اهل سنت لبنان در آستانه انتخابات پارلمانی و درخواست‌های مستمر برای تحریم یا عدم تحریم این انتخابات روز به روز تغییر می‌کند و فراخوان شیخ عبداللطیف دریان برای مشارکت مردمی در انتخابات به ویژه سنی‌های لبنان در نوع خود اولین نیست و درخواست‌های مکرر در این زمینه انجام شده است.

در انتخابات سال 2018 حدود 49 درصد از سنی‌های لبنان در انتخابات مشارکت کردند و 27 نماینده در پارلمان داشتند که 15 تن از آنها متعلق به فراکسیون جریان المستقبل بود. در حالی که این جریان انتخابات کنونی را تحریم کرده و همین مسئله تاثیر زیادی بر سطح نمایندگی‌ سنی‌ها در پارلمان آینده خواهد داشت.

روزنامه الاخبار لبنان در این زمینه گزارش داد، با وجود شعارهایی که دشمنان مقاومت درباره سلاح حزب الله سر می‌دهند و به دنبال تخریب چهره مقاومت در آستانه انتخابات پارلمانی، اما جنگ داخلی میان سعد حریری و متحدان سابق وی این روزها یکی از برجسته ترین عناوین نبرد انتخاباتی در لبنان است. این اختلافات همچنین به شکل فزاینده مربوط به پیامدهای مداخله علنی عربستان در انتخابات لبنان می‌شود و هدف سعودی‌ها بالا بردن درصد مشارکت سنی‌ها در این انتخابات است.

منابع افزودند که در حال حاضر سعد حریری قصد دارد از سلاح تحریم انتخابات برای تجدید بیعت با طرفداران خود که همچنان وی را رهبر سنی‌های لبنان می‌دانند استفاده کند. در این زمینه متحدان پیشین سعد حریری یعنی «فواد سنیوره» نخست وزیر اسبق لبنان و «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی در هماهنگی با دستورات عربستان‌سعودی عمل می‌کنند و به نوعی قصد دارند سعد حریری را به دلیل ناتوانی در مقابله با حزب الله مجازات کنند و به زندگی سیاسی وی پایان دهند.

تونس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها