گفت و گوی تلفنی شولتس و پوتین درباره آتش بس در اوکراین

گفت و گوی تلفنی شولتس و پوتین درباره آتش بس در اوکراین
شنبه 24 ارديبهشت 1401 - 10:38

رییسان جمهوری آلمان و روسیه درباره از سرگیری مذاکرات صلح بین کی یف و مسکو و برقراری آتش بس گفت و گو کردند.

العالم - اروپا

بنابر گزارش دویچه وله، اولاف شولتس صدراعظم آلمان در گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواستار از سرگیری مذاکرات بین کی یف و مسکو برای برقراری آتش بس شد.

گفت‌وگوی رهبران دو کشور ٧۵ دقیقه به طول انجامیده است و طی آن شولتس از پوتین خواستە کە در جستجوی راه حلی دیپلماتیک برای حل مناقشه با اوکراین باشد.

شولتس چهارشنبه گذشته نیز با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین مذاکرە و تبادل نظر کردە بود.

بر اساس بیانیه دولت فدرال آلمان، شولتس در این گفت‌وگو بر لزوم برقراری آتش‌بس تاکید کرده بود.

خبرگزاری روسی تاس در این زمینه گزارش داد که پوتین به صدراعظم آلمان گفتە که مذاکرات صلح توسط رهبری کی‌یف مختل و به بن‌بست کشیده شدە است.

طبق بیانیه دولت آلمان، در این گفت‌وگو، شولتس همچنین در مورد تأثیر جنگ اوکراین بر وضعیت «امنیت جهانی غذا» به پوتین هشدار دادە و مسئولیت ویژه مسکو در این مورد را به او یادآوری کردە است.

براساس بیانیه کاخ کرملین، پوتین به طور «مفصل» اهداف روسیه در اوکراین را برای شولتس تشریح کرده است.

همچنین گفتە شدە کە دو طرف در مورد ادامه گفت‌وگوها «از کانال‌های مختلف» با تاکید بر جنبه‌های بشردوستانه به توافق رسیدەاند.

کرملین اعلام کرده در این مذاکرات، پوتین در مورد «نقض فاحش هنجارهای حقوق بین‌الملل» از طریق کسانی که «ایدئولوژی رو به گسترش نازیسم» را رواج می‌دهند با شولتس صحبت کردە است.

اما در طرف مقابل، در بیانیە دولت آلمان فدرال آمده کە «صدراعظم اتهام وجود گستردە نازیسم در اوکراین را رد کردە است».

تا پیش از جنگ اوکراین، آلمان و روسیه روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی داشتند اما بعد از شروع جنگ، روابط سیاسی دو کشور تیره شده است اما برلین کماکان یکی از مهمترین شرکای تجاری مسکو در میان کشورهای اروپایی محسوب می شود.

مسکو تامین کننده اصلی انرژی آلمان به ویژه گاز این کشور است و باوجود فشار واشنگتن، برلین در مقابل تحریم کامل بخش انرژی روسیه مقاومت کرده است.

کی یف بارها مقامات ارشد آلمان را به نداشتن واکنش جدی در مقابل جنگ اوکراین متهم کرد.

در میان اعضای ناتو، آلمان تنها کشوری نبود که خواستار مذاکره بین کی یف و مسکوست و ترکیه دیگر عضو ناتو در این رابطه پیشقدم شده و چند دور مذاکره بین اوکراین و روسیه در این کشور برگزار شد.

مذاکرات انجام شده بین کی یف و مسکو منجر به خروج روسیه از حومه کی یف شد اما با افزایش حملات نظامیان روس به شرق اوکراین و تداوم تحریم های غرب و حمایت تسلیحاتی آنها از اوکراینی های تندرو، این مذاکرات متوقف شد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها