با تشدید بحران انرژی؛

تلاش پاکستان برای تولید برق ارزان/ خرید زغال سنگ از افغانستان با روپیه

تلاش پاکستان برای تولید برق ارزان/ خرید زغال سنگ از افغانستان با روپیه
سه شنبه 7 تير 1401 - 14:35

در ادامه بحران انرژی در پاکستان، نخست وزیر این کشور برای تولید برق ارزان دستور واردات زغال سنگ از افغانستان را صادر کرد.

العالم - آسیا

«شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان در تلاش برای تولید برق ارزان برای کمک به مصرف کنندگان و صنایع داخلی این کشور به مقامات مربوطه دستور داد تا از افغانستان زغال سنگ وارد کنند.

وی همچنین تأکید کرد که قرار است بهای زغال سنگ مرغوب وارداتی از افغانستان به جای دلار قرار است به روپیه پرداخت شود تا در مصرف ارز صرفه‌جویی گردد.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده توسط دفتر نخست وزیری پاکستان، شریف اظهار داشت: این نه تنها سبب تولید برق ارزان می‌شود، بلکه به صرفه‌جویی در ارز گرانبهای کشور کمک می‌کند.

نخست وزیر پاکستان همچنین دستور داد تا روند انتقال زغال سنگ از افغانستان بهبود یابد و از وزارت راه آهن این کشور نیز خواست تا تمام اقدامات لازم را برای اطمینان از تحویل سریع زغال سنگ وارداتی به نیروگاه‌ها انجام دهد.

وی همچنین دستور داد تا کمیته‌ای از مقامات ذیربط به ریاست «خواجه آصف» وزیر دفاع پاکستان برای تسریع روند واردات زغال سنگ ایجاد شود.

به گزارش «داون نیوز»، واردات زغال سنگ از افغانستان سالانه سبب صرفه‌جویی بیش از 2.2 میلیارد دلار در لایحه واردات پاکستان خواهد شد.

پیش از این نیز رسانه‌ها گزارش داده بودند که حکومت طالبان در غیاب کمک‌های خارجی، برای جبران کسری بودجه و نیز کسب درآمد بیشتر از بخش معادن، صادرات زغال سنگ به پاکستان را افزایش داده و عوارض گمرکی بر فروش را نیز بیشتر کرده است.

این درحالی است که قیمت جهانی زغال سنگ پس از آنکه اندونزی به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان این ماده سوختی صادرات آن را ممنوع کرد و سپس وقوع بحران اوکراین، به بالاترین حد خود رسیده است.

پیش از این پاکستان تقریباً سه چهارم زغال سنگ مورد نیاز خود را از آفریقای جنوبی تأمین می‌کرد و اکنون واردات زغال سنگ از افغانستان می‌تواند به پاکستان کمک کند تا هزینه‌ها و وابستگی به منابع این کشور را کاهش دهد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها