«ناتو» سند استراتژیک جدید منتشر کرد؛ چین و روسیه دو تهدید پیش رو

«ناتو» سند استراتژیک جدید منتشر کرد؛ چین و روسیه دو تهدید پیش رو
يکشنبه 12 تير 1401 - 11:58

سازمان «ناتو» در سند استراتژیک جدید خود از روسیه به عنوان اصلی ترین تهدید برای این سازمان یاد کرده و در عین حال، بر لزوم رویارویی با نفوذ اقتصادی چین تأکید کرده است.

العالم_اروپا

نشست سران ناتو در سال جاری در مادرید پایتخت اسپانیا برگزار شد. در بیانیه نهایی نشست مذکور اعلام شد که کشورهای عضو متعهد شده اند کمک های دفاعی و مالی بیشتری به اوکراین ارائه کنند. شرکت کنندگان در نشست، یک سند استراتژیک جدید را برای توسعه سیاسی و نظامی ناتو در دهه آینده تصویب کردند. همچنین در این نشست، به طور رسمی از کشورهای فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو دعوت به عمل آمد.

پس از دو سال وقفه به دلیل همه گیری کرونا، ائتلاف ناتو در نشست مادرید یک سند استراتژیک جدید برای دوره ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۰ تصویب کرد که در آن پیش بینی خود از تهدیدات جهانی، نحوه پاسخگویی به آن تهدیدها و برنامه های کلی برای یک دهه آینده را مشخص کرده است.

برخلاف استراتژی قبلی ناتو در دوره ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ که تروریسم اساسی ترین تهدید بود، در این سند جدید، تهدید تروریستی و نحوه مقابله با آن، مفهوم اساسی و مرکزی تلقی نشده است.

ناتو در سند جدید خود اعلام کرد که روسیه و چین مهم ترین تهدید علیه امنیت کشورهای عضو هستند. سند استراتژیک جدید ناتو متضمن موارد ذیل هستند؛

۱- روسیه؛ مهم ترین و اصلی ترین تهدید

همانطور که پیش بینی می شد، ائتلاف ناتو در سند استراتژیک جدید خود، روسیه را مهم ترین و اصلی ترین تهدید برای امنیت، صلح و ثبات در منطقه آتلانتیک معرفی کرد. این ائتلاف مدعی شد که هدف روسیه بی ثبات سازی کشورهای شرق، جنوب و شمال ناتو است.

همچنین این ائتلاف، قدرت روسیه در اقیانوس اطلس شمالی و حضور نظامی قوی آن در مناطق بالتیک، دریای سیاه و مدیترانه به همراه ائتلاف نظامی با بلاروس را یک چالش جدی برشمرد و اعلام داشت که قدرت بازدارندگی را برای همه متحدانش به میزان قابل توجهی تقویت خواهد کرد.

۲- مقابله با نفوذ جهانی چین

ناتو در جدید ترین سند استراتژیک، چین را به عنوان منبع چالش های سیستمی برای امنیت حوزه یورو-آتلانتیک معرفی کرده است. در موارد ۱۳ و ۱۴ این سند آمده است که جاه طلبی های اعلام شده و سیاست های قهرآمیز جمهوری خلق چین، منافع و امنیت و ارزش های ناتو را به چالش می کشد.

ناتو مدعی است که جمهوری خلق چین به دنبال کنترل بخش های کلیدی فناوری و صنعتی، زیرساخت های حیاتی و منابع استراتژیک است. در ادامه این سند آمده است: تعمیق همکاری استراتژیک بین جمهوری خلق چین و روسیه و تلاش های آن ها برای تضعیف نظم بین المللی، با ارزش ها و منافع ما در تضاد است.

ناتو همچنین افزود: اگرچه چین تهدیدی نظامی برای کشورهای عضو محسوب نمی شود، اما جاه طلبی های جهانی، افزایش حضور و تقویت نفوذ اقتصادی آن، همگی عوامل تهدیدآمیزی هستند که ائتلاف می خواهد با آن ها مقابله نماید.

۳- سازمان های ترویستی

تهدید تروریستی که اساس سند استراتژیک دوره ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بود، بار دیگر اما به صورت محدود در سند جدید مورد تاکید قرار گرفت. ناتو در این سند بدون اشاره به جزئیات، به مقابله با تروریسم و همکاری با متحدان خود در خاورمیانه و شمال افریقا اشاره می کند. همچنین در این سند جدید به برخی از چالش های دیگر همچون تغییرات آب و هوایی و ... نیز اشاره شده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها