تصاویر و فیلم هایی از مراسم باشکوه «رکضه طویریج» در کربلای معلی

تصاویر و فیلم هایی از مراسم باشکوه «رکضه طویریج» در کربلای معلی
سه شنبه 18 مرداد 1401 - 19:32

مراسم «رکضة طویریج» (هروله طویریج)، امروز در کربلای معلی پس از ادای نماز ظهر و عصر و با مشارکت خیل عظیم عزادار ان حسینی برگزار شد.

العالم_عراق

امروز (سه‌شنبه) همزمان با روز عاشورای حسینی در عراق، مراسم «رکضة طویریج» (هروله طویریج) مانند هر سال با اتخاذ اقدامات امنیتی و پیشگیرانه و با حضور هزاران زائران حسینی برگزار شد.

هرساله میلیون ها عزادار از داخل و خارج عراق در این مراسم باشکوه که به نشانه تجدید بیعت با اباعبدالله الحسین (ع) است، شرکت می‌کنند، مراسم رکضه طویریج در ظهر عاشورا (روز دهم محرم) برگزار می‌شود.

طویریج نام قدیمی شهرستان هندیه در نزدیکی کربلا است، در ظهر روز عاشورا عزاداران حسینی هروله‌کنان و بر سر و سینه زنان برای یادآوری حادثه عاشورا به سمت حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلا حرکت می‌کنند.

فیلم

فیلم

فیلم

فیلم

دسته طویریج، بزرگ‌ترین دسته عزاداری روز عاشورا در عراق است. زائران حسینی، از کیلومترها دورتر از کربلاء حرکت خود را برای زیارت حرم امام حسین (ع)، آغاز کرده و بعد از نماز ظهر و عصر مراسم هروله به سمت حرم را آغاز می‌کنند.

طبق رسم هر ساله در روز عاشورای حسینی در عراق، زائران و عزاداران حسینی که ساعت‌ها برای زیارت حرم امام حسین (ع)، پیاده‌روی کرده‌اند، پس از هروله و زیارت خیمه‌گاه حسینی، با نوای «واحسین»، «لبیک یا حسین» و «یا لثارات الحسین» به سوی حرم سیدالشهدا علیه‌السلام حرکت کرده و پس از عزاداری در حرم ارباب به حرم حضرت عباس علیه‌السلام مشرف می‌شوند.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) نیز تصاویر هوایی از این مراسم باشکوه را منتشر کرده است که در ادامه می‌آید:

امسال پس از ۲ سال که شیوع کرونا محدویت‌هایی برای زائران خارجی حرم امام حسین علیه‌السلام ایجاد کرده بود، عاشقان حسینی از کشورهای مختلف جهان به کربلا مشرف شده‌اند تا در عزاداری روز عاشورا شرکت کنند.

فیلم

امروز (۱۸ مرداد) مصادف است با روز دهم محرم الحرام در عراق. در این روز نیز مانند روزهای پیش، بین‌الحرمین، شاهد حضور خیل عظیم زائران عاشق اهل بیت علیهم السلام است. سوگواران حسینی از شب گذشته با حضور در حرم مطهر حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در حال عزاداری برای سید و سالار شهیدان هستند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها