سناتور آمریکایی گزارش صهیونیست‌ها درباره شهادت ابوعاقله را رد کرد

سناتور آمریکایی گزارش صهیونیست‌ها درباره شهادت ابوعاقله را رد کرد
پنج‌شنبه 17 شهريور 1401 - 00:11

یک نماینده مجلس سنای آمریکا گزارش رژیم موقت صهیونیستی درباره نحوه به شهادت رسیدن خبرنگار شبکه خبری الجزیره را رد کرد.

العالم - آمریکا

یک سناتور آمریکایی گزارش رژیم صهیونیستی درباره نحوه شهادت «شیرین ابوعاقله»، خبرنگار آمریکایی-فلسطینی شبکه خبری الجزیره را رد کرد.

«کریس ون هولن» ادعای ارتش رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه ابوعاقله بر اثر شلیک تصادفی سرباز اسرائیلی به شهادت کشیده را رد کرده و اذعان کرده که شواهد موجود چنین ادعایی را تأیید نمی‌کنند.

هولن در حساب کاربری خودش در توییتر نوشت: «محور استدلال در گزارش ارتش اسرائیل این است که سرباز مورد نظر در حال پاسخ به آتش از سوی شبه‌نظامیان [فلسطین] بوده است.»

سناتور آمریکایی تصریح کرده که تحقیقات رسانه‌های آمریکایی اعم از نیویورک‌تایمز، آسوشیتدپرس، سی‌ان‌ان، واشنگتن‌پست و همچنین گزارش سازمان ملل این ادعا را رد کرده‌اند.

او خواستار انجام تحقیقاتی مستقل از سوی دولت آمریکا در خصوص مرگ شیرین ابوعاقله شده است.

ارتش رژیم صهیونیستی دو روز پیش مدعی شده بود که شیرین ابوعاقله، خبرنگار آمریکایی-فلسطینی شبکه خبری الجزیره با «گلوله اشتباهی» یک سرباز اسرائیلی به شهادت رسیده است.

رژیم صهیونیستی مدعی شده بود که این اتفاق در جریان تبادل آتش میان نیروهای ارتش اسرائیل با گروه‌های فلسطینی هدف شلیک گلوله قرار گرفته است.

پیش از آن وزارت خارجه آمریکا هم در تحقیقات ادعایی خود درباره این حادثه، گزاره‌های مشابهی را مطرح کرده بود که با واکنش تند گروه‌های فلسطینی و فعالان مستقل حقوق بشری روبرو شد.

گزارش وزارت خارجه آمریکا ۱۳ تیرماه منتشرشده بود. آمریکا در آن گزارش علی‌رغم اذعان به اینکه گلوله از سمت مواضع ارتش رژیم صهیونیستی به سمت «شیرین ابوعاقله» شلیک شده به تمامی توجهیات برای کوچک‌نمایی ابعاد این جنایت و تقصیرزدایی از رژیم صهیونیستی متوسل شده بود.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده بود: «پس از یک تحلیل قانونی دقیق که به عنوان بخشی از روندِ تحتِ نظارتِ "هماهنگ‌کننده امنیتی آمریکا" (USSC) انجام شد تحلیلگران مستقل و طرف ثالث نتوانستند به جمع‌بندی مشخصی درباره منشأ گلوله‌ای که به قتل شیرین ابوعاقله روزنامه‌نگار آمریکایی-فلسطینی منجر شد برسند. متخصصان پرتابه‌شناسی به این نتیجه رسیدند که گلوله به شدت تخریب شده و رسیدن به جمع‌بندی واضح بر اساس آن امکان‌پذیر نیست.»

واشنگتن تصریح کرده است: «بعد از خلاصه کردن هر دو تحقیق، هماهنگ‌کننده امنیتی آمریکا به این جمع‌بندی رسید که شلیک گلوله از سمت مواضع ارتش اسرائیل احتمالاً عامل مرگ شیرین ابوعاقله بوده است. هماهنگ‌کننده امنیتی آمریکا دلیلی برای اعتقاد به اینکه این اقدام عامدانه بوده نیافت بلکه به این نتیجه رسید که این رویداد حاصل شرایط تراژیک موجود در حین عملیات تحت رهبری ارتش اسرائیل علیه گروه‌هایی از جهاد اسلامی فلسطین در روز ۱۱ مه ۲۰۲۲ در جنین بوده است. این عملیات پس از مجموعه‌ای از حملات تروریستی در اسرائیل انجام می‌شد.»

اینکه آمریکا حتی در تحقیقات پیرامون شهادت یکی از شهروندان خودش هم جانب رژیم صهیونیستی را گرفته واکنش کاربران در فضای مجازی را به همراه داشت.

«مورین مورفی»، سردبیر نشریه انتفاضه در توییتی به زبان انگلیسی نوشت: «انزجارآور است. آمریکا کاملاً با اسرائیل برای سرپوش گذاشتن بر مسئولیت اسرائیل در قتل عامدانه شیرین ابوعاقله سرپوش گذاشت و حتی با بیان اینکه این رویداد پس از حملات "تروریستی در اسرائیل" صورت گرفته آن را توجیه کرد.»

«رانیا خالک»، روزنامه‌نگار بی‌تی‌نیوز هم در توییتر تحقیقات آمریکا در این خصوص را «توجیه برای قتل شهروند خودشان» توصیف کرد.

یک مقام ارشد فلسطینی در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره گفت: «حقیقت آشکار است اما دولت آمریکا کماکان به مانع‌تراشی در بیان آن ادامه می‌دهد. ما می‌گوییم اسرائیل شیرین ابوعاقله را کشته و بایستی بابت جنایتی که مرتکب شده پاسخگو شود.»

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها