اسپوتنیک: ترکیه ائتلاف معارضان سوری را از خاک خود بیرون می‌کند

اسپوتنیک: ترکیه ائتلاف معارضان سوری را از خاک خود بیرون می‌کند
چهارشنبه 23 شهريور 1401 - 07:47

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه بامداد چهارشنبه به نقل از منابعی گزارش داد که ترکیه برای گروه موسوم به ائتلاف معارضان سوریه ضرب الاجلی برای خروج از خاک این کشور تعیین کرده است.

العالم ـ ترکیه

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از منابع ویژه‌ گزارش داده که سرویس اطلاعاتی ترکیه به اعضای موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه اطلاع داده است که باید قبل از پایان سال جاری خاک ترکیه را ترک کنند.

این منابع افزودند: این درخواست به مثابه پایان کار این گروه در ترکیه است و پس از تصمیم سیاسی است که اخیرا در ترکیه و با توجه به نزدیکی سوریه - ترکیه با حمایت روسیه اتخاذ کرده است.

این منابع فاش کردند که دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تصمیم گرفت تمامی دفاتر ائتلاف معارضان سوری در ترکیه را ببندد و کمک مالی به اعضای این گروه را طبق یک جدول زمانی مشخص که حداکثر تا پایان سال جاری به پایان می‌رسد، متوقف کند.

این منابع تأکید کردند که افرادی از این ائتلاف که تمایل به ماندن در خاک ترکیه دارند، پس از اخذ تابعیت یا اقامت دائم ترکیه، اجازه خواهند داشت در خاک این کشور بمانند اما به شرط اینکه هیچ گونه فعالیت سیاسی یا رسانه‌ای نداشته باشند.

این منابع افزودند که اعضای ائتلاف معارضان سوری جستجوی گزینه‌های دیگر برای بازگشایی دفاتر خود در برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس را آغاز کرده‌اند.

طی سال‌های گذشته آنکارا از دفاتر ائتلاف موسوم به مخالفان سوری در خاک خود مراقبت می‌کرد و علاوه بر این به اعضای این گروه حقوق ماهانه و بسته‌ای از امتیازات دیگر اختصاص داده بود.

پیش تر منابع خبری فاش کرده بودند که رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه و رئیس دفتر امنیت ملی سوریه زیر نظر روسیه در مسکو با یکدیگر دیدار کرده‌اند؛ امری که منابع ترکیه‌ای آن را طبیعی و در راستای امکان ترمیم روابط دو طرف توصیف می‌کنند.

طرف سوری در این دیدار خواهان تعیین جدولی زمانی برای عقب نشینی نظامیان ترکیه از سوریه، احترام به حق حاکمیت سوریه، توقف حمایت از گروهک جدایی ‌طلب و کنترل دگر باره سوریه بر گذرگاه مرزی "باب الهوی" واقع در مرز استان ادلب سوریه با ترکیه و نیز کنترل دوباره دمشق بر منطقه ادلبِ تحت کنترل گروه‌های مسلح مورد حمایت آنکارا به همراه بازگشایی جاده مهم "M۴" شده است که دریای مدیترانه را به منطقه مرزی عراق مرتبط می‌کند.

در این دیدار مطالبات دیگر سوریه نظیر کمک به این کشور برای دور زدن تحریم‌های غرب و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب و کمک به روند بازسازی سوریه و کنترل دوباره دمشق بر منابع نفتی و گازی خود در منطقه شرق فرات نیز مطرح شده است.

به گزارش ایرنا، وزیر خارجه ترکیه با تایید گفت وگوها میان دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه و سوریه، گفته است که کشورش پیش شرطی برای گفت وگو با دمشق ندارد.

پیش از این «عمر رحمون» عضو هیات آشتی ملی سوریه در سخنانی با اشاره به اظهارات و اخبار منتشر شده اخیر مبنی بر احتمال از سرگیری روابط دیپلماتیک میان آنکارا و دمشق گفت که مزدوران و معارضان تحت امر ترکیه در سوریه در نهایت سرنوشتی مشابه مخالفان سعودی و مصری پس از تغییر موضع آنکارا در قبال روابط با ریاض و قاهره خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، با آغاز بحران سوریه در اسفندماه سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۱) و تبدیل آن به جنگی بین المللی، ترکیه، آمریکا، عربستان، فرانسه و انگلیس، عملا در کنار تروریست‌ها قرار گرفتند و پشتیبانی و لجستیک آنها در طول این سال‌ها مستقیما به عهده آنکارا بود، اما با گذشت بیش از ۱۱ سال از بحران سوریه و شکست اکثر گروه‌های تروریستی و تغییر معادلات این جنگ به نفع دمشق، تمامی حامیان تروریست‌ها متوجه شدند که حکومت دمشق به این راحتی‌ها شکست نمی‌خورد و آنها باید روش و فکر خود را تغییر دهند.

پربیننده ترین خبرها