تکاپوی شماری از نمایندگان کنگره آمریکا برای تثبیت تحریم‌های ضد ایرانی

تکاپوی شماری از نمایندگان کنگره آمریکا برای تثبیت تحریم‌های ضد ایرانی
پنج‌شنبه 24 شهريور 1401 - 23:24

شماری از نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات آمریکا در پی آن هستند تا تحریم‌های ضد ایرانی را از طریق ارائه طرحی به مجلس نمایندگان تشدید و تثبیت کنند.

العالم ـ آمریکا

بر اساس گزارش شبکه خبری فاکس نیوز وابسته به جمهوریخواهان آمریکا، این نمایندگان این طرح را در پی اتهامات و ادعاهای بی پایه و اساس درخصوص برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ارائه کرده اند.

شبکه خبری فاکس نیوز روز پنجشنبه به وقت محلی گزارش داد قانونگذاران آمریکایی در طرح خود با عنوان تثبیت تحریم‌های ایران مدعی هستند قصد دارند بازدارندگی علیه ایران را از طریق هدف قرار دادن بازار انرژی و دشوارتر کردن اختصاص بودجه به برنامه موشکی تهران، ایجاد کنند.

میشل استیل ارائه دهنده این طرح و نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا ادعا کرد: اکنون بیش از هر زمان اهمیت دارد که از تحقق تهدید غیرقابل قبول ایران هسته‌ای جلوگیری شود.

وی در تداوم اتهامات بی پایه و اساس مقامات آمریکایی و صهیونیستی و به رغم اذعان بسیاری از سیاستمداران به شکست سیاست فشار حداکثری مدعی شد: تحریم‌های فعلی ثابت کرده‌اند در برابر چنین فاجعه‌ای موفقیت آمیز بوده‌اند و باید تضمین پیدا کنیم که می‌توانیم به فشار اقتصادی و راهبردی بر ایران ادامه دهیم.

این قانونگذار آمریکایی ادعا کرد ایران بارها ثابت کرده که هیچ علاقه ای به حفظ صلح منطقه ای یا جهانی ندارد.

به نوشته فاکس نیوز، این طرح خواستار وضع تحریم های جدیدی علیه ایران در رابطه با برنامه های ساخت سلاح های غیر متعارف و توسعه تسلیحات نظامی و موشک های بالستیکی، پشتیبانی از تروریسم، از جمله سپاه پاسداران است.

چهار نماینده دموکرات و پنج نماینده جمهوری‌خواه از حامیان ارائه این طرح میشل استیل به کنگره هستند. ماه گذشته نیز تیم اسکات به همراه سناتور جمهوری‌خواه دیگری و دو سناتور دموکرات، نسخه مخصوص این طرح را سنا تهیه کردند که خواستار تثبیت و دائمی کردن قانون تحریم‌های ایران بوده که سال ۱۹۹۶ تصویب شده است.

پیش از این، ۵۰ قانونگذار دموکرات و جمهوریخواه آمریکایی در نامه‌ای به بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره توافق احتمالی با ایران در خصوص رفع تحریم‌ها ابراز نگرانی کرده بودند.

به دنبال اعلام مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز درمورد این که بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است، دور اخیر مذاکرات رفع تحریم های پس از بن بست های ایجاد شده آغازشد.

جمهوری اسلامی ایران ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست) نظرات و درخواست‌های خود را درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین ارسال کرد و آمریکا پس از بیش از یک هفته از آن در دوم شهریور ماه (۲۴ آگوست) نظر خود را در این باره به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ۱۰ شهریور ماه (اول سپتامبر) از ارسال نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها به هماهنگ کننده خبر داد و گفت: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد. متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

به گزارش ایرنا، گفت‌ وگوها در حالی به مراحل سرنوشت‌ساز رسیده که رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ است.

هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند و به دنبال توافقی است که در آن انتفاع اقتصادی مردم تامین، تجارت خارجی ایران رفع و محدودیت‌های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود. از این منظر، اگر طرف مقابل مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها