گانتس: توافق ترسیم مرز دریایی با لبنان تضمین امنیتی ندارد

گانتس: توافق ترسیم مرز دریایی با لبنان تضمین امنیتی ندارد
دوشنبه 11 مهر 1401 - 10:39

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با اشاره به منافع اقتصادی توافق پیشنهادی ترسیم مرزهای دریایی بین فلسطین اشغالی و لبنان گفت که این توافق نمی تواند ضامن عدم درگیری با لبنان در آینده باشد.

العالم - فلسطین اشغالی

به نقل از پایگاه خبری النشره، بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درخصوص توافق ترسیم مرزهای آبی با لبنان گفت که در نهایت این توافق ماهیت اقتصادی دارد و طبیعتا در حین مذاکرات نمی توان جزئیات توافق را اعلام کرد اما اگر به نسخه نهایی از توافق دست یافتیم، این توافق بر روی میز کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) قرار خواهد گرفت و نکات مهم آن به طور منظم و شفاف در اختیار "اسرائیلی ها" قرار خواهد گرفت.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خاطر نشان کرد که از نظر امنیتی، این توافق عدم درگیری با لبنان در آینده را تضمین نمی کند اما بی شک، ثبات و بازدارندگی را تقویت می کند.

بنی گانتس همچنین تاکید کرد که در هر صورت ارتش رژیم صهیونیستی و تمام نیروهای امنیتی صرف نظر از مذاکرات جاری برای ترسیم مرزهای آبی، به آمادگی های خود در تمامی میادین از جمله جبهه شمال ادامه خواهند داد.

پیش از این روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از یک منبع سیاسی بلندپایه رژیم صهیونیستی نوشت: پیشنهاد آمریکا برای توافق مرز دریایی با لبنان مورد قبول لاپید و گانتس است و پیش بینی می شود که روز پنجشنبه آینده به کابینه برای موافقت با آن ارایه شود.

شبکه "کان" رژیم صهیونیستی نیز به نقل از یک مسئول سیاسی این رژیم این مطلب را تایید کرد و گفت که لاپید و گانتس با متن پیشنهادی موافقتند.

این درحالی است که پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی باعث حملات سران صهیونیست به یکدیگر شده است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی با حمله به لاپید گفت که او در این پرونده تسلیم سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان شده است.

نتانیاهو در توییتی در واکنش به اظهارات اخیر یائیر لاپید نخست وزیر موقت این رژیم درباره پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی نوشت که وی توافق احتمالی در این پرونده را نمی پذیرد.

نتانیاهو افزود که در صورت پیروزی در انتخابات آتی پارلمانی رژیم اسرائیل و به دست گرفتن مجدد قدرت این توافق را لغو خواهد کرد.

وی ادامه داد: لاپید به شکل خجالت‌آوری تسلیم نصر الله شده است.

نتانیاهو همچنین افزود: لاپید بدون بررسی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) منبع عظیمی از گاز را دو دستی تقدیم حزب‌الله لبنان کرده است.

به دنبال این اظهارات نتانیاهو، لاپید خطاب به او گفت: نتانیاهو، تو ۱۰ سال است که در تلاش برای دستیابی به توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی با لبنان شکست خورده‌ای، حداقل به منافع امنیتی «اسرائیل» آسیب نرسان و با پیام‌های غیرمسئولانه به حزب الله کمک نکن.

اظهارات نتانیاهو همچنین واکنش و انتقاد بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی را به همراه داشت.

گانتس نیز در توئیتی خطاب به نتانیاهو نوشته است: "مرا آزار نمی‌دهی، چراکه فقط ملاحظات سیاسی غیرمسئولانه تو را هدایت می‌کند."

وی افزود: "ما به شیوه‌ای مسئولانه به حفاظت از منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی «اسرائیل» ادامه خواهیم داد."

سید حسن نصرالله شنبه شب در سخنانی تأکید کرد: ما در برابر یک هفته سرنوشت ساز در مورد ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی قرار داریم و اگر در پرونده ترسیم مرزها به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم، به دلیل وحدت، همکاری و همبستگی ملی مردم لبنان خواهد بود.
نصرالله افزود: اگر این پرونده به نتایج مثبتی ختم شود، افق های درخشانی برای ملت لبنان باز خواهد شد.

نبیه بری رئیس مجلس لبنان روز یکشنبه گفت که متن پیشنهادی توافق درباره ترسیم مرزهای آبی بین لبنان و فلسطین اشغالی نیاز به بررسی دارد و بیروت پس از آن، پاسخ نهایی خود را درباره این متن خواهد داد.

بیش از یک دهه قبل اعلام شده بود که بخش‌های شرقی دریای مدیترانه دارای منابع گازی به نسبت بزرگی هستند. در پی این گزارش‌ها اعلام شد که از دو سال قبل رژیم اسرائیل تلاش‌های اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده است.

پس از آن بود که تنش مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی «قانا» و «کاریش» بالا گرفت و ایالات متحده به بهانه میانجیگری مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف وارد عمل شد تا بتواند موانع بر سر اکتشاف و استفاده از انرژی در شرق دریای مدیترانه را رفع کند.

از ابتدای جولای، به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل به نزدیکی میدان گازی کاریش، میانجیگری آمریکا در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی شدت یافت.

در این میان حزب الله لبنان به شدت با زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به شکل‌های مختلف هشدار داده است تا زمانی که مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و تکلیف میدان‌های گازی به ویژه «قانا» و «کاریش» مشخص نشود، با هر اقدامی از جمله اشغال پهنه دریایی، اکتشاف و استخراج به شکل‌های مختلف مقابله می‌کند.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها