آمریکا: ۷۰ درصد از صادرات گاز را به اروپا اختصاص می‌دهیم/ اولیانوف: واشنگتن گاز را 4 برابر گرانتر به اروپایی ها می فروشد

آمریکا: ۷۰ درصد از صادرات گاز را به اروپا اختصاص می‌دهیم/ اولیانوف: واشنگتن گاز را 4 برابر گرانتر به اروپایی ها می فروشد
دوشنبه 25 مهر 1401 - 07:51

جفری بیات معاون منابع انرژی وزارت امورخارجه آمریکا یکشنبه شب گفت که واشنگتن ۷۰ درصد از صادرات گاز مایع خود را به اروپا اختصاص می‌دهد.

العالم ـ آمریکا

بنابر گزارش تارنمای شبکه "راشا تودی"، بیات گفت که واشنگتن منابع صادراتی خود را برای تامین نیازهای گازی اروپا بسیج می‌کند.

در همین ارتباط روز گذشته (یکشنبه) «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی توییتری از گران فروشی گاز آمریکا به کشورهای اروپایی خبر داد. وی در پیام توییتری خود نوشت: «آمریکا گاز طبیعی مایع خود را چهار برابر گرانتر از قیمتی که در داخل کشور خود ارائه می‌دهد به اروپایی‌ها می‌فروشد».

خبرگزاری تاس روسیه نیز به نقل از جفری بیات معاون منابع انرژی وزارت امورخارجه آمریکا افزود: واقعیت این است که آمریکا امسال به بزرگ‌ترین صادرکننده گاز مایع جهان تبدیل خواهد شد و ۷۰ درصد از صادرات خود را راهی اروپا خواهد کرد.

پیش از این نیز آلفرد کامر مدیر بخش اروپایی صندوق بین المللی پول گفته بود که توقف کامل صادرات گاز روسیه به اروپا در کنار زمستان سرد ممکن است موجب کمبود مصرف گاز و بهینه سازی مصرف آن شود.

وی افزود: این اقدام می‌تواند به تولید ناخالص داخلی برخی کشورهای اروپایی و به میزان ۳ درصد آسیب وارد کند.

در همین راستا، کارل لوتریاخ وزیر بهداشت آلمان یکشنبه شب هشدار داد که شاید بیمارستان‌های کشورش به خاطر بحران سوخت و تورم کنونی تعطیل شوند.

یک نظر سنجی جدید در کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس و لهستان نشان می‌دهد بسیاری از اروپایی‌ها نگران هستند که تورم بالا بر اثر بحران انرژی منجر به ناآرامی اجتماعی، اعتراض‌های خیابانی و اعتصاب‌ شود.

بر اساس نظرسنجی «یوگاو (YouGov)»، هزینه زندگی این روزها به مهم‌ترین مساله برای اروپایی‌ها تبدیل شده است. اکثریت افرادی که درچهار کشور مزبور در نظرسنجی شرکت کردند درباره افزایش احتمال ناآرامی‌های اجتماعی در ماه‌های آتی نگران هستند. در فرانسه، ۴ نفر از ۱۰ نفر می‌خواهند شاهد بازگشت جنبش‌های اعتراضی جلیقه زردها باشند.

اروپایی‌ها همچنین مساله بحران انرژی را به وضوع در زندگی روزانه خود احساس کرده اند. طبق نظرسنجی صورت گرفته، از هر پنج نفر یک نفر از پس اندازهای خود کم کرده در حالیکه از هر ۱۰ نفر یک نفر یخشی از وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کند.

اکثریت افراد در این نظر سنجی معتقدند که این یک بحران کوتاه مدت نیست درحالیکه بسیاری هم هیچ پایانی را در چشم انداز آینده برای آن نمی‌بینند. اکثرا در لهستان و آلمان گفتند که آنها در حال خرید برای مواجهه بهتر با شرایط پیش رو هستند. برخی دیگر نیز قصد دارند مصرف گرمایش را به علت قیمت‌های بالای انرژی، کاهش دهند.

طبق این نظرسنجی، مردم در چهار کشور اروپایی ذکر شده، اعتماد کمی به قابلیت دولت‌ها برای مدیریت این بحران دارند.

در پی جنگ اوکراین، حمایت اتحادیه اروپا از کی‌ف و اعمال تحریم‌های گسترده علیه روسیه، هم اکنون کشورهای اروپایی با بحران نفت و گاز مواجه اند.

پربیننده ترین خبرها