تظاهرات میلیونی در فرانسه؛ ۱۲۳ پلیس زخمی و ۸۰ معترض در فرانسه بازداشت شدند

تظاهرات میلیونی در فرانسه؛ ۱۲۳ پلیس زخمی و ۸۰ معترض در فرانسه بازداشت شدند
جمعه 4 فروردين 1402 - 03:29

منابع دولتی فرانسه اعلام کردند که بیش از یک میلیون نفر در تظاهرات سراسری این کشور علیه طرح بازنشستگی دولت مکرون شرکت کردند و تا کنون در جریان این اعتراضات ۱۲۳ افسر پلیس زخمی و ۸۰ معترض بازداشت شدند.

العالم-اروپا

وزارت کشور فرانسه پنجشنبه شب اعلام کرد که بیش از یک میلیون نفر معترض در تظاهرات سراسری علیه اصلاحات قانون بازنشستگی تظاهرات کردند اما روزنامه لوموند تعداد معترضان را ۱.۲ میلیون و بزرگ‌ترین اتحادیه صنفی فرانسه CGT شمار تظاهرات‌کنندگان را ۳.۵ میلیون نفر اعلام کردند.

پلیس فرانسه گفت که در پاریس پایتخت این کشور حدود ۱۲۰ هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند اما اتحادیه CGT تعداد معترضان در این شهر را ۸۰۰ هزار نفر عنوان کرد.

این تظاهرات با خشونت همراه بود و نیروهای پلیس با معترضان درگیر شده و برای متفرق کردن آنها از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

منابع رسانه‌ای از آتش‌سوزی مقابل ساختمان شورای شهر بورودو خبر دادند.

خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که در خیابان‌های پاریس سطل‌های زباله و کیوسک‌های روزنامه‌فروشی به آتش کشیده شده‌اند.

وزارت کشور فرانسه گزارش داد که در درگیری‌های پنجشنبه ۱۲۳ پلیس زخمی شده و ۸۰ معترض نیز بازداشت شدند.

اتحادیه‌های صنفی و کارگری فرانسه درخواست کرده‌اند که معترضان ۲۸ مارس (۸ فروردین) برای حضور در دهمین تظاهرات سراسری به اصلاحات بازنشستگی به خیابان‌ها بیایند.

الیزابت بورن نخست وزیر فرانسه هفته گذشته اعلام کرد که دولت با دور زدن پارلمان و فعال کردن ماده ۴۹.۳ قانون اساسی طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن تا سال ۲۰۳۰ سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش خواهد یافت.

این اقدام با خشم گسترده عمومی روبرو شد و اپوزیسون با طرح رای عدم اعتماد تلاش کرد تا با دولت مقابله کند اما دولت فرانسه توانست از این رای‌گیری جان سالم به در ببرد.

ایرنا

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها