سازمان ملل نیروهای روسیه و اوکراین را به "اعدام" اسرا متهم کرد

سازمان ملل نیروهای روسیه و اوکراین را به
شنبه 5 فروردين 1402 - 21:45

سازمان ملل نسبت به آنچه که  آن را اعدام های سریع  اسیران جنگی از سوی نیروهای روسی و اوکراینی در میدان نبرد نامید، ابراز نگرانی کرد.

العالم ـ اروپا

این اتهامات پس از آن مطرح شد که کی یف ادعا کرده است نیروهای روسیه یک نظامی اسیر اوکراینی را اعدام و سپس فیلم آن را در فضای مجازی منتشر کرده اند.

ماتیلدا بوگنر، رئیس نمایندگی نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اوکراین، گفت که این سازمان اخیرا قتل‌ اسرا از سوی هر دو طرف را ثبت کرده است.

این مقام سازمان ملل افزود: ما عمیقاً نگران اعدام سریع حداکثر ۲۵ اسیر جنگی روسی توسط نیروهای مسلح اوکراین هستیم و این موارد را مستند کرده‌ایم. این اعدام ها اغلب بلافاصله پس از دستگیری در میدان جنگ انجام شده است.

وی افزود: در حالی که ما از تحقیقات مقامات اوکراین در مورد پنج پرونده مربوط به ۲۲ قربانی آگاه هستیم، هنوز از پیگرد قانونی عاملان این اقدامات اطلاعی نداریم.

بوگنر همچنین نسبت به اعدام ۱۵ زندانی اوکراینی توسط نیروهای مسلح روسیه پس از اسارت آنها ابراز نگرانی کرد.

او گفت که گروه واگنر که مدعی است رهبری حمله روسیه به باخموت را بر عهده دارد، مسئول ۱۱ مورد از این قتل ها بوده است.

به گزارش ایرنا، روسیه و اوکراین از آغاز جنگ در سال گذشته یکدیگر را به قتل اسرای جنگی متهم کرده اند. یکی از گزارش های سازمان ملل که به تازگی منتشر شد، اعلام کرده است که نیروهای نظامی اوکراینی اسیران جنگی روسیه را تهدید به مرگ، اعدام های ساختگی یا تهدید به خشونت جنسی کرده اند. برخی از ضرب و شتم های اسیران جنگی روسیه "صرفاً انتقام جویانه" بودند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها