ایروان و باکو برای به رسمیت شناختن تمامیت ارضی یکدیگر به توافق رسیدند

ایروان و باکو برای به رسمیت شناختن تمامیت ارضی یکدیگر به توافق رسیدند
پنج‌شنبه 4 خرداد 1402 - 21:50

منابع خبری جمهوری آذربایجان اعلام کردند که در نشست سه جانبه امروز روسای جمهور روسیه و ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو، ایروان و باکو برای به رسمیت شناختن تمامیت ارضی همدیگر به توافق رسیدند.

العالم ـ آسیا

خبرگزاری «آذرتاج» گزارش داد: در این نشست که به میزبانی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه و با حضور الهام علی‌اُف رییس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان برگزار شد، طرفین از پیشرفت مذاکرات برای دستیابی به صلح خبر دادند.

بنا به اعلام این رسانه، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در این نشست، توافق باکو و ایروان بر سر تمامیت ارضی آذربایجان و ارمنستان را مهم ارزیابی کرد و گفت: بقیه مسائل موجود بین دو کشور در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز در این نشست گفت: ارمنستان و آذربایجان بر سر به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی یکدیگر به توافق رسیده‌اند و پیشرفت خوبی در جهت عادی سازی روابط دوجانبه داریم.

وی خواستار حل مساله حقوق و امنیت ارامنه ساکن قره باغ در چارچوب سازوکار بین‌المللی شد و افزود: امیدواریم به زودی گفتگوی سازنده بین باکو و ارامنه ساکن خانکندی آغاز شود.

الهام علی‌اُف رئیس جمهور آذربایجان نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه ارمنستان قره باغ را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت می شناسد، امکان دستیابی به توافق صلح بین باکو و ایروان وجود دارد.

علی‌اُف همچنین بدون ذکر جزئیات افزود: پیش نیازهای جدی برای عادی سازی روابط بین باکو و ایروان بر اساس به رسمیت شناختن تمامیت ارضی یکدیگر وجود دارد.

وی اضافه کرد: فرصت های جدی برای عادی سازی روابط آذربایجان و ارمنستان بر اساس به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی و حاکمیت وجود دارد.

آذرتاج در خبر خود اعلام کرد که در نشست امروز در مسکو حداقل ۲ سند از سوی رهبران سه کشور امضا می شود.

به گزارش این رسانه، سند اول درباره گشایش ارتباطات حمل و نقل بین سه کشور برای امضا در سطح معاونان نخست وزیر تهیه شده است.

به گزارش ایران، این رسانه به رسمیت شناختن متقابل تمامیت ارضی ارمنستان و آذربایجان را سند دوم آماده امضا بین طرفین اعلام کرد و گزارش داد: در پایان امضای این اسناد، بیانیه مشترک سران جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه در مورد جمع بندی نشست که از سوی وزارت امور خارجه سه کشور تهیه شده است، منتشر خواهد شد.

پربیننده ترین خبرها