ارزش لیر ترکیه پس از پیروزی اردوغان در انتخابات به پایین‌ترین سطح تنزل کرد

ارزش لیر ترکیه پس از پیروزی اردوغان در انتخابات به پایین‌ترین سطح تنزل کرد
دوشنبه 8 خرداد 1402 - 12:20

ارزش واحد پول ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی حدود 7 درصد کاهش یافته است.

العالم ـ ترکیه

بنابر گزارش رویترز، ارزش لیر - واحد پول ترکیه - در برابر دلار روز دوشنبه پس از پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخاباتی که زمام‌داری وی را وارد دهه سوم خود می‌کند، به پایین‌ترین سطح رسید. این در حالی است که شاخص‌های سهام با افزایش روبرو شد.
لیر ترکیه در ساعات نخست معاملات اروپا به 20.065 در برابر هر دلار رسید و از پایین‌ترین رکورد پیشین خود که در روز جمعه ثبت کرده بود نیز عبور کرد.
لیر از ابتدای سال جاری میلادی حدود 7 درصد سقوط کرده و بیش از 90 درصد از ارزش خود را در دهه اخیر از دست داده است زیرا اقتصاد ترکیه با معضل چرخه‌های پیاپی رونق و رکود و همچنین دوره‌های افسارگسیخته تورم دست به گریبان است.
از زمان بحران ارزی سال 2021، مقامات ترکیه به طور فزاینده ای نقشی عملی در بازارهای ارز بر عهده گرفته اند. ذخایر طلای ترکیه نیز در این مدت رو به کاهش بوده است.
بنجامین پیکتون، استراتژیست ارشد در مرکز رابوبانک در این خصوص گفت: «پیروزی اردوغان فشار بیشتری را بر لیر ترکیه وارد کرده است.»
اردوغان علی‌رغم سال‌ها آشفتگی اقتصادی که منتقدان آن را به دلیل سیاست‌های مالی نامتعارف سرزنش می‌کنند، پیروز شد. مخالفان خود را به لغو سیاست‌های اردوغان متعهد می‌دانستند.
البته انتظار می‌رود معاملات روز دوشنبه بسیار اندک باشد زیرا بسیاری از بازارها در اروپا و همچنین ایالات متحده تعطیل هستند.

پربیننده ترین خبرها