کشف و انهدام شبکه جاسوسی آمریکا و رژیم اسرائیل در یمن

کشف و انهدام شبکه جاسوسی آمریکا و رژیم اسرائیل در یمن
دوشنبه 21 خرداد 1403 - 20:58

دستگاه امنیتی یمن از کشف شبکه جاسوسی مرتبط با موساد و سیا خبر داد و اعلام کرد اعضای شبکه جاسوسی و افسران آمریکایی از موقعیت‌های شغلی خود در سفارت آمریکا برای انجام فعالیت‌های خرابکارانه خود سوء‌استفاده می‌کردند.

العالم - یمن

دستگاه امنیتی یمن وابسته به انصارالله، دوشنبه شب در بیانیه‌ای از کشف شبکه جاسوسی مرتبط با موساد و سیا خبر داد و اعلام کرد آمریکا و اسراییل دهه هاست در نهادهای رسمی و غیر رسمی به نفع دشمن نقش جاسوسی و خرابکاری داشته‌اند.

در این بیانیه آمده است: آمریکا و اسرائیل تکنیک‌ها، دستگاه‌ها و تجهیزات ویژه‌ای در اختیار جاسوسان قرار داده‌اند که آنها را قادر می‌سازد تا فعالیت‌های خود را مخفیانه انجام دهند و اعضای شبکه جاسوسی و افسران آمریکایی از موقعیت های شغلی خود در سفارت آمریکا برای انجام فعالیت‌های خرابکارانه خود سوء‌استفاده می‌کردند.

دستگاه امنیتی یمن در بیانیه خود ادامه داد: پس از خروج سفارت آمریکا از صنعا، عناصر شبکه جاسوسی تحت پوشش سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و به اجرای برنامه‌های خرابکارانه خود ادامه دادند. این شبکه جاسوسی بازوی اصلی اجرای نقشه‌های دشمن آمریکایی و اسرائیلی در یمن بود.

در ادامه بیانیه آمده است: شبکه جاسوسی، اطلاعات مهمی را در مورد جنبه‌های مختلف در بخش رسمی دولت و جاهای دیگر در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی دشمن قرار داده است. شبکه جاسوسی برای چندین دهه توانسته است بر تصمیم‌گیرندگان تأثیر بگذارد، به مقامات دولتی نفوذ کند و تصمیمات و قوانین را تصویب کند.

دستگاه امنیتی یمن اضافه کرد: شبکه جاسوسی آمریکا- اسرائیل چهره‌های زیادی را جذب کرده و برای نفوذ و جذب آنها به ایالات متحده فرستاده است. این شبکه، اقتصاددانان و صاحبان شرکت های نفتی و تجاری را به خدمت گرفت و آنها را به اطلاعات آمریکا و اسرائیل مرتبط کرد.

دستگاه امنیتی یمن افزود: این شبکه بر روی خنثی‌سازی نهادهای تحقیقاتی کشاورزی و مراکز تکثیر بذر متمرکز شده و تعدادی جاسوس را در وزارت زراعت استخدام کرده است. شبکه جاسوسی با تولید و تکثیر آفات کشاورزی و هدف حمله به تولیدات داخلی، برای اجرای طرح‌های آمریکا تلاش کرد. این شبکه برای اجرای پروژه‌ها و برنامه‌هایی که حوزه سلامت را هدف قرار داده و به گسترش بیماری‌ها و همه‌گیری‌ها در استان‌های مختلف یمن کمک می‌کند، کار کرده است.

دستگاه مذکور ادامه داد: شبکه جاسوسی آمریکا و اسرائیل طرح‌هایی را برای تخریب فرآیند آموزشی و نقش هدفمند آن اجرا کرد و آموزش را از سازندگی و توسعه جدا کرد. شبکه جاسوسی در اجرای طرح‌هایی به منظور هدف قرار دادن هویت دینی مردم یمن و ارزش ها و آداب و رسوم اصیل آنها مشارکت داشت.

در این بیانیه همچنین آمده است: این شبکه جاسوسی برای چندین دهه اطلاعات نظامی و امنیتی بسیار مهم، محرمانه و خطرناک را در اختیار سیا و موساد اسرائیل قرار داده است. این شبکه اطلاعات محدودی در مورد بودجه عمومی دولت برای سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل جمع آوری کرد. شبکه جاسوسی آمریکا-اسرائیل، فعالیت‌های اطلاعاتی را مدیریت کرد که توانایی‌های نظامی و تولیدی نیروهای مسلح یمن را هدف قرار می‌داد.

ایسنا

پربیننده ترین خبرها