نصر الله: هیچ کس مانند ترکیه از داعش حمایت نکرد

نصر الله: هیچ کس مانند ترکیه از داعش حمایت نکرد
جمعه 3 دی 1395 - 16:14

سید حسن نصر الله، دبیرکل حزب الله لبنان، در گفتگو با دانشجویان لبنانی، درباره آخرین رخدادهای منطقه سخنرانی کرد.

العالم - لبنان

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، بعد از ظهر جمعه در گفتگو با دانشجویان لبنانی اعیاد مبارک روزهای اخیر از جمله میلاد رسول الله را به همه مسلمانان و مسیحیان تبریک گفت و تاکید کرد که رسانه‎های غربی نتوانستند چهره اسلام به عنوان دین رسول اسلام تخریب کنند.

نصرالله با بیان اینکه گروه های تکفیری سال‌هاست دست به کشتار فراگیر در سطوح فرهنگی، تمدنی و فکری زدند، گفت: «فکر وهابی که پشتوانۀ تکفیری هاست می خواهد خودش را بر همه تحمیل کند». نصر الله یادآور شد که به همین دلیل، «در سال های گذشته، تکفیری ها در مناسبت های مربوط به اهل تسنن و تشیع، عملیات انتحاری انجام دادند».

استفاده از کودکان برای عملیات انتحاری از سوی گروه های تکفیری

دبیر کل حزب الله با اشاره به حملۀ انتحاری هفته گذشته دمشق که در آن یک دختر بچه توسط والدینش برای حملۀ تروریستی استفاده شد، گفت: «بر هر مسلمانی واجب است آن قاتل وحشی که دخترانش را برای کشتن دیگران به عملیات انتحاری واداشت محکوم کند». او به ریشه داشتن چنین اقداماتی در افکار وهابیان تکفیری اشاره کرد و افزود: «بوکوحرام از ده ها دختر کوچک برای عملیات انتحاری در بازارها، مساجد و کلیساها استفاده کرد».

توطئۀ غرب برای ربط دادن داعش به اسلام

نصر الله با بیان اینکه اسلام ما یکی و همان دین پیامبر(ص) است و اسلامی تروریستی و افراط گرا وجود ندارد، گفت: «رسانه های غربی با ارتباط دادن جنایات داعش به اسلام، توطئه می کند». او تأکید کرد: «محکوم کردن جنایات داعش واجب است، خواه قربانیان از ما باشند یا از غیرما».

ترکیه پس از حمایت گسترده از داعش اکنون در آتش آن می سوزد

او دربارۀ حمایت ترکیه از داعش و جریان تکفیری نیز گفت: «جهانیان می دانند که هیچ کس مانند ترکیه از داعش حمایت نکرد». او افزود: « دربارۀ نقش ترکیه در کمک به ورود داعش به عراق و سوریه بحثی نیست و این کشور امروز در آتش تکفیری ها می سوزد». نصرالله گفت: «ترکیه هنوز از حمایت از داعش درس نگرفته و در حالی که در سوریه با آنها می جنگد در موصل حمایتشان می کند». دبیر کل حزب الله تأکید کرد: «ترکیه باید موضعی قاطعانه در برابر داعش اتخاذ کند و از سیاست دوگانه در قبال آن دست بردارد».

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: «دولت اردن هم باید بعد از حوادث شهر الکرک از حمایت تروریست ها در سوریه درس بگیرد». نصرر الله تأکید کرد: «حمایت از تکفیری ها و عناصر مسلح در آینده گریبانگیر کشورهای حامی آنها خواهد شد».

میلیاردها دلارپول و صدها تن سلاح برای نابودی سوریه

سید حسن نصر الله با بیان اینکه جنگ حلب از سخت ترین جنگ های سوریه بود، گفت: «از ده ها هزار تروریستی که در جنگ حلب شرکت داشتند صدها نفرشان انتحاری بودند» و «درگیری های غرب و جنوب حلب فقط با مخالفان سوری نبود بلکه اتباع چندین کشور بیگانه حضور داشتند». نصر الله افزود: «جنگ حلب یک درگیری مستمر، هرروزه و کوبنده بود که هدف از آن سقوط این شهر بود». دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه حجم حمایت بین المللی از تروریست ها در حلب، شگفت آور است، گفت: «کشورهای حامی تروریست ها در سوریه، تمام امکانات جنگی را در اختیار عناصر داخل حلب گذاشتند» و«تروریست ها ملیاردها دلار و صدها تن اسلحه و مهمات از حامیان خود دریافت کردند». او تأکید کرد: «کسانی که در حلب شکست خوردند، کمبود حمایت را بهانه می کنند که این ادعای دروغی است».

ادعای تغییر ترکیب جمعیتی توسط دولت سوریه دروغ است

نصر الله گفت: «دولت سوریه به تروریست ها اجازه داد از حلب با اسلحه شان خارج شوند و با وجود این، آن را دولتی وحشی توصیف می کنند«. او، همچنین، تأکیئد کرد: «ادعای تغییر ترکیب جمعتی در سوریه از سوی نظام این کشور اشتباه است و آوارگان به مناطق آزاد شده برگشته اند و این روند ادامه خواهد داشت». نصر الله گفت: «کسانی که دست به تغییر ترکیب جمعتی در سوریه دست زدند تروریست ها بودند و نه نظام سوریه».

گام بعدی حلب، پس از آزادی

دبیر کل حزب الله لبنان با تأکید بر اینکه آنچه در حلب رخ داد، تحولی سیاسی، نظامی و راهبردی بود، گفت: «امروز با وجود حلب، حمص، دمشق که مهمترین شهرهای سوریه اند، هیچ کس نمی تواند ادعا کند که نظام سوریه به پایان رسیده است». او افزود: «پیروزی حلب یعنی طرح ویرانی سوریه به پایان رسید و ما در آستانۀ مرحله تازه ای از درگیری ها هستیم». نصر الله، همچنین، گفت: «اولویت ما امروز تثبیت دستاورد حلب برای گشودن افق های تازه در راه حل سیاسی سوریه است». او افزود: «افتخار پیروزی حلب متعلق به مردم سوریه، مقامات سوریه و سپس متحدان این کشور است».

کاری زشت تر از گرسنه نگاه داشتن کودکان در یمن

نصر الله دربارۀ جنگ یمن نیز گفت: «هزاران کودک در یمن به دلیل محاصره از گرسنگی می میرند و تجاوز سعودی ها به این کشور ادامه دارد»، البته «زشت تر از جنایت سعودی ها در یمن این است که آنها تصویر کودکان یمنی را به عنوان تصویر کودکان حلب جا می زنند». او افزود: «کودکان یمن جلو چشم جهانیان می میرند و هیچ کس محاصرۀ این کشور را محکوم نمی کند».

رژیم بحرین کاری نکند که پشیمان شود

دبیر کب حزب الله با اشاره به جسارت های رژیم آل خلیفه هبه ساحت مرجعیت شیعه و آیت الله عیسی قاسم گفت: «حوادث بحرین نشان می دهد که نظام حاکم هنوز مرتکب حماقت می شود». نصر الله افزود: «نظام بحرین باید عاقل باشد و کار را به جایی نرساند که موجب پشیمانی خودش شود».

ما به دنبال سیطره بر دولت لبنان نیستیم

نصر الله در موضوع تشکیل دولت لبنان هم گفت: «تشکیل دولت لبنان نشانگر آن است که بر خلاف ادعای برخی ها، هیچ کسی خواستار تعطیلی دولت نیست». او تأکید کرد: «این ادعا که حزب الله خواستار سیطره بر کشور و دولت است، تهمتی بی اساس است» و «حتی اگر همه از ما بخواهند که به تنهایی بر لبنان حکومت کنیم نخواهیم پذیرفت».

پربیننده ترین خبرها