هیکل: مصر به جای قطر باید به ایران نزدیک شود

هیکل: مصر به جای قطر باید به ایران نزدیک شود
جمعه 30 فروردين 1392 - 17:36

محمد حسنین هیکل نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور مصری، حبس حسنی مبارک رئیس جمهوری مخلوع مصر به جرم کشتار تظاهرکنندگان را رد کرد و با بیان اینکه بهتر بود که مبارک در مکانی مناسب نگهداری می‌شد و مبارک باید در خصوص مسائل سیاسی محاکمه شود و نباید وی را به اتهام قتل تظاهرکنندگان محاکمه کرد .

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، هیکل که با شبکه مصری سی.بی.سی گفت‌وگو می‌کرد، همچنین به مقایسه سیاست خارجی دوران مبارک با دوران اخوان پرداخت و با اشاره به شیوه حکومت‌داری اخوان تاکید کرد: حوادث بزرگ هستند و مردان کوچک که اشاره‌ای است به ناتوانی اداره امور توسط سران اخوان المسلمین مصر.
هیکل درباره روابط خارجی مصر نیز با بیان اینکه مصر باید روابط دوستانه با ایران برقرار کند؛ آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی مبارک را از برقراری روابط با ایران در طول دوران حکومتش منع م‌کردند، افزود: شاه ایران هیچ کمک نفتی به مصر در جنگ سال 1973 نکرد. اسرائیل در سال های 1956 ، 1967 و 1973 فقط با کمک‌های نفتی ایران جنگید .
هیکل در ادامه با اشاره به این موضوع که ایران به هیچ وجه از مصر در جنگ سال 1973 حمایت نکرد در حالی که نفت خود را به وفور در اختیار اسرائیل قرار می داد، گفت: جهان عرب اسرائیل را خطرناک می‌دانست و مناقشه با اسرائیل بُعد منطقه‌ای داشت و قدرت های جهانی در این مناقشه دخالت داشتند .
این نویسنده مصری با بیان اینکه کمک‌های مالی قطر به مصر جای نگرانی ندارد و فاقد ارزش سیاسی است، پرسید: قطر از مصر چه می‌خواهد؟ ما چه بهایی می‌توانیم در برابر این کمک‌ها پرداخت کنیم؟ با این برداشت که همه این مسایل توهین به مصر و جایگاه این کشور است.
هیکل درباره آینده مصر و حکومت اخوان المسلمین نیز گفت: ناامیدی عمومی نسبت به اخوان المسلمین وجود دارد و من پیش بینی می‌کنم که اخوان المسلمین در اداره امورکشور شکست بخورد زیرا از تجربه کافی برخوردار نیست، چرا که مسایل بزرگ هستند و مردان کوچک!

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها