همه پرسی در جمهوری کریمه آغاز شد

همه پرسی در جمهوری کریمه آغاز شد
يکشنبه 25 اسفند 1392 - 09:39

العالم - سرنوشت جمهوری کریمه در جنوب شرقی اوکراین امروز در همه پرسی مردمی مشخص خواهد شد.

به گزارش روز یک شنبه پایگاه خبری العالم، همه پرسی برای تعیین سرنوشت شبه جزیره کریمه از ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز شده و تا ساعت 20 ادامه خواهد داشت.

اهالی شبه جزیره کریمه با شرکت در این همه پرسی به دو سئوال پاسخ می دهند: "آیا بازگشت این شبه جزیره به روسیه به عنوان یک اقلیم در سایه دولت فدرال روسیه را قبول دارید؟"
و "آیا اجرای مجدد قانون اساسی سال 1992 کریمه، که این منطقه را اقلیمی در سایه دولت اوکراین می داند، تایید می کنید؟"

مقامات کریمه یک میلیون و 550 هزار فرم نظر سنجی آماده کرده اند، این در حالی است که شمار واجدین شرایط شرکت در این همه پرسی، یک میلیون و 512 هزار نفر اعلام شده است.

رقم 50 درصد به عنوان پایین ترین سطح مشارکت اهالی کریمه در این هم پرسی اعلام شده و مقامات این شبه جزیره انتظار دارند که این میزان از 80 درصد هم فراتر برود.

از سوی دیگر مقامات جدید "کی یف" (پایتخت اوکراین) اعلام کرده اند که هرگز نتایج همه پرسی کریمه را به رسمیت نمی شناسند؛ اتحادیه اروپا، ناتو و کشورهای عضو گروه هشت (هشت کشور بزرگ صنعتی جهان)، باستثنای روسیه نیز تاکید کرده اند که این هم پرسی را به رسمیت نمی شناسند.
این درحالی است که رئیس کمیته هماهنگی همه پرسی شبه جزیره کریمه از رسیدن ناظرانی از یونان، اتریش، مجارستان، چک، اسپانیا و آمریکا و نیز چند تن از نمایندگان پارلمان اروپا به این منطقه برای نظارت بر همه پرسی خبر داد.

روسیه نیز با اشاره به این که به اراده و خواست اهالی کریمه احترام می گذارد، تاکید کرده که همه پرسی این شبه جزیره با قوانین بین المللی کاملا مطابقت دارد.

روسیه دیروز پیش نویس طرح غرب در شورای امنیت برای محکوم کردن همه پرسی در "کریمه" را وتو کرد.
چین هم از رأی دادن به این طرح امتناع کرد.
با توجه به بی نتیجه بودن نشست روز جمعه روسیه و آمریکا در لندن در خصوص بحران اوکراین، وتوی این پیش نویس موضوعی قابل پیش بینی بود.

 

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها