غرب و عربستان چه اندازه در گسترش تروریسم نقش دارند؟

غرب و عربستان چه اندازه در گسترش تروریسم نقش دارند؟
جمعه 1 فروردين 1393 - 13:04

روزنامه ایندیپندنت، جنگ علیه تروریسم را شکست خورده دانست و نوشت: غرب عامل شکست در مبارزه با تروریسم است و عربستان عامل انتشار آن به شمار می آید.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این روزنامه انگلیسی تأکید کرد، گروههای تکفیری افراطی وابسته به القاعده منطقه ای در غرب عراق و شرق سوریه، بخش هایی از افغانستان و سومالی با مساحتی بیش از مساحت انگلیس را در کنترل خودشان دارند.
ایندیپندنت خاطرنشان می کند: کشورهای غربی، شعار "مبارزه با تروریسم" را برای آغاز جنگ در عراق و افغانستان مطرح و سرمایه فراوانی را در این زمینه هزینه کردند، و آزادی شهروندان را سلب کرده و حقوق بشر را زیر پا گذاشتند. همچنین از اقداماتی مانند شکنجه، بازداشت بدون محاکمه و جاسوسی از شهروندان چشم پوشی کردند. اما در این زمینه با شکست مواجه شدند.
براساس تحقیقی که پاتریک کاکبرن خبرنگار این روزنامه تهیه کرده است، عربستان در اوج گرفتن فعالیت های القاعده نقش فراوانی داشته است. به طوری که در حملات 11 سپتامبر از 19 عامل هواپیماربایی، 11 تن عربستانی بودند.
این روزنامه خاطرنشان می کند: جورج بوش رئیس جمهور سابق امریکا حتی یک لحظه نیز به اتخاذ اقداماتی علیه عربستان نیندیشید و این امر باعث شد که این کشور  در زمینه جذب مزدور برای گروههای تکفیری و تأمین مالی آنها، نقش محوری ایفا نماید.
ایندیپندنت می افزاید: جورج بوش به جای عربستان، به انتقاد و انتقام از عراق و دیکتاتور آن (صدام حسین) پرداخت. اما هیچ دلیلی برای متهم کردن وی به حمایت از تروریسم در اختیار نداشت.
این روزنامه انگلیسی در پایان می افزاید: امریکا و انگلیس به دلیل توان مالی عربستان از هرگونه انتقادی از آن کشور به دلیل حمایت های آن کشور از گروههای تروریستی خودداری می کنند و کشورهای مذکور برای بستن قراردادهای نظامی با ریاض تلاش می نمایند. علاوه بر این منافع شخصی سران و افراد قدرتمند در غرب نیز در این زمینه دخیل است.

پربیننده ترین خبرها