خورشید زودتر از تصور نابودمان می کند!+ویدیو

جمعه 2 مهر 1395 - 11:28

العالم- برخورد سیاره ای یا فرورفتن در سیاه چاله ، اینها سناریوهایی برای نابودی زمین است، اما برخی اندیشمندان عقیده دارند خورشید خیلی قبل از آن ما را نابود خواهد کرد.

به گزارش شبکه العالم؛ جیلیان اسکادر استاد اخترفیزیک دانشگاه ساسکس انگلیس روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه بیزینس اینسایدر گفت: روز نابودی زمین به وسیله خورشید زودتر از آنچه ما تصور می کنیم ، فراخواهد رسید.
مولکول های هیدروژن در هسته خورشید می سوزند و تبدیل به مولکول های هیلیوم می شوند به عبارت دیگر ؛ حدود 600 تُن هیدروژن در هر ثانیه می سوزد و بدین ترتیب هستۀ خورشید مملوّ از هیلیوم می شود و هسته روز به روز کوچکتر می شود و متعاقباً فعل و انفعالات هسته ایش تُند و سریع می شود و این به معنی آنست که خورشید با گذشت زمان انرژی بیشتری تولید خواهد کرد و به علت سوختن مستمر هیدروژن تقریباً هر یک میلیارد سال 10 درصد درخشنده تر و پُرنورتر خواهد شد.
اسکادر گفت: نمی توان پیش بینی کرد که با افزایش درخشندگی خورشید در هر یک میلیارد سال چه اتفاقی برای زمین خواهد افتاد ولی به طور کلی ؛ افزایش درخشندگی و گرمای خورشید باعث بخار شدن روزافزون آب های زمین و جمع شدن بخار در لایه های جو خواهد شد.  
وی افزود: انرژی که خورشید روز به روز بیشتر از قبل تولید می کند، به لایه های جو زمین آسیب خواهد زد و باعث جدا شدن ذرات موجود در این لایه ها از همدیگر و سرانجام بخار شدنِ بیش از پیش آب های روی زمین خواهد شد که این امر به معنای خشک شدن زمین و نابودی آب های این کره خاکی است.   
افزایش 10 درصدی درخشندگی خورشید در هر یک میلیارد سال به این معناست که خورشید در 3 و نیم میلیارد سال آینده 40 درصد درخشنده تر و گرم تر خواهد شد و بدین ترتیب میانگین ذوب شدن کوه های یخی زمین بیشتر خواهد شد و حرارت و گرمای اقیانوس ها به حد جوشیدن خواهد رسید.
دانشمندان می گویند که خورشید از هم اکنون تا 4 یا 5 میلیارد سال آینده آخرین مولکول های هیدروژن خود را خواهد سوزاند سپس شروع به سوزاندن مولکول های هیلیوم خود خواهد کرد سپس لایه های بالای هستۀ خورشید نابود خواهد شد و بدین ترتیب وزن و قدرت جاذبۀ خورشید کاهش خواهد یافت و سیاره ها و ستاره ها به تدریج از خورشید دور خواهند شد و شاید لایۀ جوی خورشید به مدار سیاره ها و ستارها نیز برسد و زمین به علت کاهش قدرت جاذبۀ خورشید دورتر و دورتر شود یا به علت افزایش گرمای خورشید به طور کلی بسوزد. بی شک خورشید همه سوختی را که در هسته اش ذخیره کرده است ، خواهد سوزاند و سرانجام تبدیل به ستاره ای کوچک و سفید خواهد شد و همین ستاره نیز متلاشی خواهد شد.

214-9 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها