کمیته کارشناسان سازمان ملل:

"ایران به انصارالله کمک نکرده است"

سه شنبه 12 بهمن 1395 - 06:33

کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود اعلام کرد؛ دلیلی در مورد کمک تسلیحاتی ایران به انصارالله یمن نیافته ایم.

العالم – ایران - یمن

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین ناظران تحریم های سازمان ملل متحد، در خصوص حملات جنگنده های سعودی به یمن اعلام کردند ای بسا این حملات در حد جنایات جنگی است. ناظران تحریم های سازمان ملل متحد با این عنوان گزارش خود را در خصوص حملات جنگنده های سعودی به یمن، به شورای امنیت ارائه کردند.

این گزارش به کشورهای شرکت کننده در ائتلاف عربستان از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه هشدار می دهد که در مورد حقوق بشر و حقوق بین الملل اغماض نکنند.

خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد، کارشناسان سازمان ملل متحد که بر تحریم ها و درگیری های یمن نظارت می کنند گزارش سالانه ای تهیه کردند. این گزارش بر اساس تحقیق در ده مورد از حملات جنگنده های ائتلاف سعودی به یمن تهیه شده است. در این ده حمله که از مارس تا اکتبر سال گذشته میلادی رخ داده است دستکم دویست و نود و دو غیرنظامی به شهادت رسیده اند که صد تن از این افراد زنان و کودکان بوده اند.

کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارش شصت و سه صفحه ای خود که به شورای امنیت ارائه کرده اند، تصریح کردند کمیته کارشناسان از میان ده حمله جنگنده های سعودی که مورد تحقیق قرار دادند در هشت حمله حتی یک دلیل نیز پیدا نکردند که ثابت کند این حملات، اهداف نظامی را هدف قرار داده باشند.

بر اساس این گزارش در تمامی ده مورد حمله هوایی مورد تحقیق، کمیته کارشناسی تقریباً مطمئن است که ائتلاف سعودی به معیارهای حقوق بین الملل در خصوص تناسب توان حمله با احتیاط های لازمی که باید در نظر گرفته شود پایبند نبوده است.

کمیته کارشناسان در گزارش خود به این جمع بندی رسیده است که تجاوزهایی که در حملات هوایی ائتلاف سعودی صورت گرفته است به قدری وسیع است که نشان می دهد این حملات هوایی یا از قابلیت های لازم برخوردار نبوده است یا در این حملات عامدانه سیاست نابود کردن زیرساخت های غیرنظامی دنبال می شده است.

این گزارش همچنین از تجاوزهای گسترده و نظام مند به حقوق بشر بین المللی و حقوق بین الملل انسانی و عرف حقوق بشر از سوی مسئولان یمنی و نیروهای امنیت تحت امر جنبش انصارالله سخن گفته است.

در این گزارش آمده است: بر خلاف ادعاهایی که در خصوص اقدام ایران در تجهیز جنبش انصارالله و نیروهای علی عبدالله صالح به تسلیحات ضد تانک گفته می شود کمیته کارشناسان هیچگونه دلیلی که این امر را ثابت کند نیافته است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها