یادداشت سفیر ایران در لندن در واکنش به سخنان تنفر آمیز ترامپ

یادداشت سفیر ایران در لندن در واکنش به سخنان تنفر آمیز ترامپ
شنبه 22 مهر 1396 - 14:04

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن با انتشار یادداشتی نسبت به سخنان سراسر تنفر و خشونت آمیز روز جمعه (21 مهرماه) دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و تحریف نام خلیج فارس و تروریستی خواندن ملت ایران واکنش نشان داد.

العالم ـ یادداشت

یادداشت سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در واکنش به سخنان ضد ایرانی و ضد برجامی ترامپ به این شرح است:

١- ترامپ در يك سخنراني مملو از تنفر و خشونت، سياست جديد خود در برابر ايران را اعلام کرد. عجيب آنكه او به طور بي سابقه اي "ملت ايران" را تروريست خواند و با تحريف نام "خليج فارس" كه حتي با مواضع رسمي پيوسته ي دولت و ارتش آمريكا در تضاد است، خصومت خود با ايران و تاريخ با شكوه آن را نشان داد. اين اولين بار است كه يك رئيس دولت خارجي ملتي را تروريست مي خواند. ترامپ بي شك با تروريست ناميدن ملت ايران و استفاده از نام جعلي خليج فارس خود را براي هميشه و نزد تمامي ايرانيان از هر گرايش و جرياني منفور نمود.
٢- ترامپ در شرايطي چنين اظهارات تنفر آميزي به زبان آورد كه محبوبيت او فقط پس از ٩ ماه به كمترين درصد رسيده و در واقع او ضعيف ترين رئيس جمهور تاريخ آمريكاست. اكثريت قاطع مردم، رسانه ها، سياستمداران، فرهيختگان، و حتي نزديكترين متحدان اروپايي از منتقدان جدي او هستند. وزير خارجه، وزير دفاع، بسياري از اعضاي كابينه و هم حزبي هاي با او در مجلس با مهمترين سياست هاي او از جمله پيرامون برجام موافق نيستند. ترامپ مردي به شدت در انزوا و تنهاست.
٣- موقعيت منطقه اي آمريكا در ضعيف ترين حالت آن قرار دارد و در تمامي جبهه ها در انفعال و موقعيت عقب نشيني مي باشد. او كه با وجود لفاظي هاي خود جرات اتخاذ تصميم براي حضور نظاميان خود در منطقه خاورميانه را ندارد، در عراق و سوريه نقش خود را به حداقل رسانده و به همين درجه صحنه را به ديگر بازيگران اصلي واگذار كرده است.
٤- عليرغم لفاظي ها و شعارهاي تند ترامپ عليه برجام، وي نتوانست نيت واقعي خود را كه پاره كردن و لغو برجام بود عملي كند. ثابت شد كه پايه هاي برجام بسيار مستحكم است. او هم بر عكس و در تقابل با سياست هاي قبلي خود، از كنگره خواست كه با در نظر گرفتن نظرات متحدين، برجام را تقويت نمايد!
٥- او در اين بيانيه با وجود سعي بليغي كه كرد نتوانست كمترين سهمي در ايجاد اختلاف اندازي ميان دولت و ملت ايران ايفا كند. با مواضع او بي شك ملت و دولت ايران در تداوم مسيري كه شروع كرده اند بيش از گذشته متحدتر و منسجم تر خواهند گرديد.
٦- ترامپ به طور بي سابقه اي عصبانيت خود را نيز نسبت به سپاه پاسداران كه بخش پر افتخاري از نيروهاي مسلح ايران مي باشد نشان داد، خشمي كه جز به علت شكست هاي مكرر داعش از سپاه در منطقه نمي تواند تفسيرديگري داشته باشد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها