عراقچی:

هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام یا الحاق ضمائم به آن وجود ندارد/ آمریکا برجام را نقض کرده است

هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام یا الحاق ضمائم به آن وجود ندارد/ آمریکا برجام را نقض کرده است
شنبه 29 مهر 1396 - 11:50

معاون وزیر خارجه گفت: روشن و صریح می‌گویم هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام و یا الحاق ضمائم و اضافات به آن وجود ندارد.

العالم ـ ایران ـ سیاسی 

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان که به روسیه سفر کرده است، امروز شنبه در پنل تخصصی برجام در کنفرانس عدم اشاعه مسکو سخنرانی کرد. این کنفرانس از روز گذشته آغاز شده و مباحث متعدد مربوط به عدم اشاعه، خلع سلاح هسته‌ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را در بر می‌گیرد.

عراقچی در سخنان خود در این کنفرانس تاکید کرد برجام نه تنها دستاوردی برای دیپلماسی در راستای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات به شمار می‌رود، بلکه فصل جدیدی نیز در نظام عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای گشوده است.

وی گفت: یکی از مشخصه‌های مهم برجام ایجاد تعادل و توازن بین دو رکن اصلی معاهده ان پی تی (NPT) یعنی «عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای» و «استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای» است. این توافق از یک سو نسبت به ابعاد صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران اطمینان سازی می‌کند و از سوی دیگر به حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای احترام گذاشته و اِعمال این حق را تضمین می‌کند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به تشریح وضعیت موجود در پی تحولات اخیر پرداخت و گفت: در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستمراً پایبندی ایران به توافق برجام را مورد تایید قرار داده است، ایالات متحده آمریکا به تعهدات برجای خود پایبند نبوده و صراحتاً روح و متن برجام را در موارد متعددی مورد نقض قرار داده است.

تخلفات آمریکا در برجام

عراقچی با ذکر نمونه‌هایی از موارد نقض و بدعهدی آمریکا تاکید کرد: بزرگترین مورد تخلف از برجام مربوط به عدم پایبندی آن کشور به بندهای 26، 28 و 29 برجام است. بر اساس این بندها آمریکا متعهد شده است برجام را همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده اجرا کند و از هر عملی که باعث خدشه دار شدن منافع ایران از رفع تحریم‌ها می‌شود، خودداری کند. به ویژه آن کشور مکلف به رعایت این اصول در سخنان عمومی مقامات خود می‌باشد که تاکنون بدان عمل نکرده است.

عراقچی اضافه کرد: در حقیقت تمامی سخنرانی‌های آقای ترامپ علیه برجام، از جمله سخنرانی ایشان در مجمع عمومی و در مقابل صدها نفر از رهبران و مقامات کشورهای عضو ملل متحد، تخلف آشکار از مفاد برجام به شمار می‌رود. این تخلفات باعث ایجاد فضای ابهام و عدم اطمینان در خصوص برجام شده و جوامع اقتصادی جهانی را برای همکاری با ایران دچار تردید می‌سازد.

به گزارش تسنیم، وی تاکید کرد: به طور مسلم استمرار چنین فضای مخربی پیرامون ایران و برجام، که منجر به کاهش منافع ایران از این توافق شده است، غیرقابل قبول بوده و بلاشک تبعات خود را خواهد داشت.

آمریکا ناقض برجام است

عراقچی گفت: آمریکا در حالی که خود ناقض برجام است، ادعای نقض برجام توسط سایرین را دارد و خود را در جای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده و زیاده خواهی هم می‌کند! این روال مسلما نمی‌تواند ادامه پیدا کند و آمریکا می‌بایست مسئولیت هرگونه تبعات این اقدام خود را بپذیرد.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: روشن و صریح می‌گویم هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام و یا الحاق ضمائم و اضافات به آن وجود ندارد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها