آمانو: 28 کشور آفریقایی حتی یک دستگاه رادیو تراپی ندارند

آمانو: 28 کشور آفریقایی حتی یک دستگاه رادیو تراپی ندارند
جمعه 13 بهمن 1396 - 19:54

'یوکیا آمانو' مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در کنفرانس 'نقشه راه جهان عاری از سرطان' با بیان اینکه 28 کشور آفریقایی حتی یک دستگاه رادیوتراپی ندارند، گفت: آژانس برای تغییر این وضعیت تلاش می کند.

آمانو گفت که بهبود دسترسی به درمان با کیفیت بالای سرطان در کشورهای در حال توسعه از زمان آغاز ریاست او بر آژانس بین المللی انرژی اتمی در 8 سال پیش تاکنون یکی از اولویت های آژانس بوده است.

وی به سفر اخیر خود به سه کشور آفریقایی اوگاندا ، بوتسوانا و زامبیا و پیشرفت های حاصل شده در این کشورها در زمینه درمان سرطان با فناوری هسته ای اشاره کرد و گفت: این قبیل موفقیت ها نباید مانع دیده شدن این واقعیت شود که میلیون ها بیمار سرطانی در کشورهای در حال توسعه همچنان هیچ دسترسی به جلوگیری موثر ، تشخیص زودهنگام و خدمات درمانی ندارند.
آمانو یادآورشدکه 28 کشور آفریقایی حتی یک دستگاه رادیوتراپی ندارند و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تغییر این وضعیت تلاش می کند.
آمانو افزود: برآورد می شود که هر روز حدود 10 میلیون نفر در جهان تحت مراقبت های تشخیصی یا درمانی در بر دارنده پرتودهی های پزشکی قرار میگیرند و تضمین ایمن بودن این اقدامات یکی از بخشهای اصلی کار آژانس است. 

وی یادآورشد: سرطان در کشورهای در حال توسعه همچنان یکی از اولویت های اصلی کار آژانس در سومین دوره ریاست من باقی خواهد ماند و ما برای بهبود خدمات به کشورهای عضو آژانس تلاش میکنیم تا این کشورها بتوانند مراقبت بهتر و امید به مردم خود بدهند. 

روز چهارم ماه فوریه (امسال مصادف با یکشنبه 15 بهمن) به عنوان روز جهانی سرطان نامگذاری شده است و آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن حمایت از تلاشهای جهانی در مبارزه با سرطان امروز جمعه با هدف افزایش آگاهی عمومی کنفرانسی با عنوان 'نقشه راهی به سمت جهان عاری از سرطان' برگزار کرد. 

در این کنفرانس با حضور شماری از کارشناسان و همچنین 'دینا میرد' از اردن رئیس منتخب 'اتحادیه کنترل بین المللی سرطان' (UICC) ، راههای کمک فناوری هسته ای به جلوگیری ، تشخیص و درمان سرطان مورد بررسی قرار گرفت. 

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها