روحانی در نشست هیات های عالیرتبه ایران و سوئیس:

همه کشورهای اروپایی یکجانبه گرایی آمریکا را تقبیح کنند

همه کشورهای اروپایی یکجانبه گرایی آمریکا را تقبیح کنند
سه شنبه 12 تير 1397 - 18:39

رییس جمهوری گفت: همه کشورهای اروپایی با تقویت علنی و آشکار چندجانبه گرایی در جهان، سیاست فعلی دولت آمریکا در یکجانبه گرایی را به روشنی تقبیح و بر لزوم حرکت در مسیر احترام به تعهدات و توافقات بین المللی تاکید کنند.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی و آلن برسه روسای جمهوری ایران و سوئیس در نشست مشترک هیات های عالی رتبه ایران و سوئیس با اشاره به تاریخ طولانی روابط دوستانه دو کشور تاکید کردند که با احترام به توافقات بین المللی و در نفی یکجانبه گرایی، به تلاش ها برای گسترش روابط دوجانبه و همکاری های چند جانبه با یکدیگر ادامه خواهند داد. 
حسن روحانی در این نشست که ظهر سه شنبه و در برن سوئیس انجام شد؛ با اشاره به این که سفر رئیس جمهوری قبلی سوئیس به تهران سفر بسیار موفقی بود، گفت: تاریخی طولانی از روابط دوستانه میان دو کشور وجود دارد که منجر به تامین منافع دوجانبه و توسعه صلح و همکاری های بین المللی بوده است.
وی با بیان این که تصمیمات و مذاکرات امروز دو کشور در شرایط ویژه فعلی، اهمیت زیادی برای تاریخ و آینده روابط دو کشور دارد، افزود: توافق برجام گشایش بسیار خوبی در توسعه بیشتر روابط ایران با کشورهای دوست بود. این توافق برای افزایش اعتماد و امنیت و توسعه منطقه ای و جهانی بسیار مهم است و ایران از آغاز تاکنون به تعهدات خود در این توافقنامه به طور کامل عمل کرده است.
روحانی با اشاره به روند طولانی مذاکرات منتهی به برجام و تایید این توافق به واسطه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، اظهار داشت: علاوه بر این، افکار عمومی جهانیان نیز از این توافق خرسند شد و مهر تایید بر آن زد، لذا انتظار می رود تمام کشورهای جهان برای حفظ و تداوم اجرای آن تلاش کنند.
رییس جمهوری با اشاره به این که توافقات مندرج در برجام متقابل بوده است، تصریح کرد: امروز یکی از طرفین عهد شکن توافق برجام، نه تنها به شکل غیرقانونی از این توافق خارج شده، بلکه سایر طرفین را نیز تهدید می کند تا به تعهداتشان در این توافق عمل نکنند.
روحانی خاطرنشان کرد: اراده جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط دوستانه با جهان، اتحادیه اروپا و به ویژه سوئیس است و انتظار داریم برن و همه کشورهای اروپایی با تقویت علنی و آشکار چندجانبه گرایی در جهان، سیاست فعلی دولت آمریکا در یکجانبه گرایی را به روشنی تقبیح کرده و بر لزوم حرکت در مسیر احترام به تعهدات و توافقات بین المللی تاکید کنند.
رییس جمهوری تفاهمات و اسناد همکاری که امروز بین دو کشور به امضا رسیدند و نشست اقتصادی مشترک بین تجار دو کشور را نشانه ای مهم از اراده تهران و برن برای توسعه روابط عنوان کرد و گفت: ظرفیت های فراوانی برای توسعه همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری شرکت های سوئیسی در ایران وجود دارد.
روحانی با بیان این که دو کشور اراده جدی برای توسعه روابط اقتصادی با یکدیگر دارند، افزود: برای حل و رفع مشکلات پیش روی توسعه روابط، تشکیل کمیته ای مشترک برای پیگیری موضوع گسترش روابط اقتصادی دوجانبه بسیار ضروری است. علاقمندیم که این کمیسیون توسعه روابط علمی، فناورانه و فرهنگی دو کشور را نیز در کنار گسترش روابط اقتصادی دنبال کند.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که آمریکا امروز بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان است، گفت: علاقمندیم در موضوعات حقوق بشری گفت وگو و انتقال تجربه داشته باشیم. تحریم ایران اقدامی کور و ضد حقوق بشری است، چرا که دارو، غذا و زندگی مردم را هدف گرفته است. بحث نقض حقوق چند نفر نیست، با این اقدام حقوق 81 میلیون ایرانی توسط دولت آمریکا نقض می شود. محدودیت علیه سفر مسلمانان به آمریکا نیز اقدام دیگری است که نقض بزرگ حقوق بشر محسوب می شود.
روحانی همچنین در پاسخ به قدردانی رییس جمهوری سوئیس از بازی درخشان تیم‌ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی روسبه، برای تیم ملی فوتبال سوئیس در بازی امروز آرزوی موفقیت کرد.
سوئیس تعهد خود را به ادامه برجام اعلام می کند 
الن برسه رییس کنفدراسیون سوئیس نیز در این دیدار با بیان اینکه شناخت و درک درست از ایران بدون در نظر گرفتن تمدن و فرهنگ کهن ایرانیان درست نیست، گفت: ایران و سوئیس روابطی بسیار قدیمی و پرسابقه دارند و به تاریخ روابط خود افتخار می کنیم.
رییس جمهوری سوئیس با اشاره به این که با از امضای نقشه راه توسعه روابط دو کشور پس از آغاز اجرای توافق برجام، شاهد توسعه مطلوب روابط ایران و سوئیس بوده ایم، افزود: از دیدگاه سوئیس توافقاتی که امروز در زمینه های علمی، بهداشتی و حمل و نقل به امضای دو کشور می رسند، تاییدی بر اراده دو کشور برای توسعه روابط است.
آلن برسه اظهار داشت: سوئیس از آغاز حامی برجام بوده و همچنان آن را پیروزی بی سابقه برای دیپلماسی در عرصه جهانی می داند. سوئیس به حقوق بین الملل و چندجانبه گرایی و رفتار با ثبات در عرصه جهانی معتقد و پایبند است و لذا از تبعات خروج یکجانبه آمریکا از برجام عمیقا نگران بوده و آن را اعلام کرده است. دولت سوئیس تعهد خود را به ادامه برجام اعلام می کند و تاکید می کند که دیدگاه این کشور در حمایت از برجام تغییری نکرده است.
رییس جمهوری سوئیس با تاکید بر این که باید تمام تعهدات برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، دقیقا از سوی همه طرفها اجرا شود، تصریح کرد: خروج آمریکا از برجام به معنای پایان این توافق نیست و امروز طرف های دیگر توافق باید درباره حمایت از آن تصمیم بگیرند. سوئیس از رفتار منطقی و معتدل ایران در مواجهه با خروج آمریکا از برجام تقدیر می کند.
آلن برسه با بیان این که خروج آمریکا از برجام هیچ تاثیری در همکاری بخش های دولتی و خصوصی سوئیس با ایران ندارد، خاطرنشان کرد: سوئیس سنت دیرینه ای مبنی بر گفت وگو، میانجی گری و لزوم احترام به حقوق بین المللی و اقدامات چند جانبه دارد. پیامی که امروز از بخش های مختلف دیدارها و مذاکرات مقامات ایران و سوئیس و نیز حضور 40 شرکت بزرگ سوئیسی در نشست مشترک با تجار ایرانی به دنیا مخابره می شود، گواه اراده مصمم سوئیس به تداوم روابط اقتصادی با ایران است.
رئیس کنفدراسیون سوئیس همچنین گفت: امروز طرح های مشترک دو کشور در جریان هستند. با توجه به برگزاری اولین نشست مشترک کمیته همکاری های اقتصادی و امضای سند همکاری های علمی، امروز زمان اعزام هیات های ایرانی به سوئیس برای تعمیق روابط است. تاکید می کنم که سوئیس آماده پیشبرد گفت وگوها و روابط اقتصادی، علمی و اجتماعی با ایران است.
وزیر اقتصاد سوئیس نیز در این مراسم با اشاره به تصویب موضوع مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و سوئیس در پارلمان این کشور گفت: این مصوبه مبنای حقوقی تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور است که نخستین نشست آن 26 فوریه 2018 در تهران برگزار شد. شرکت های سوئیسی علاقه مندی زیادی به همکاری با ایران دارند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها