سفر مسئولان آمریکایی به ترکیه برای رایزنی درباره باز گرداندن گولن

سفر مسئولان آمریکایی به ترکیه برای رایزنی درباره باز گرداندن گولن
يکشنبه 9 دی 1397 - 20:15

وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که به زودی یک هیأت آمریکایی برای رایزنی در خصوص بازگرداندن «فتح‌الله گولن» به این کشور سفر خواهد کرد.

العالم - آمریکا

«عبدالحمید گل» وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که مسئولان آمریکایی برای بحث در خصوص بازگرداندن «فتح‌الله گولن» رهبر جنبش «گولن» به زودی به آنکارا سفر خواهند کرد.

دولت ترکیه «فتح‌الله گولن» را تروریست و مسئول کودتای ناکام 15 ژوئیه 2016 می‌داند و بارها از آمریکا خواسته است تا او را تحویل مقامات ترکیه دهد.

وزیر دادگستری ترکیه در گفت‌و‌گو با سی ان ان ترک افزود: امیدواریم که آمریکا فتح‌الله گولن را بازگرداند. از آن‌جایی که در ترکیه مجازات اعدام وجود ندارد بنابراین هیچ مانعی بر سر راه بازگرداندن او نیست.

او همچنین گفت که ترکیه تمامی سیاسیون مرتبط با گولن را حذف کرده است.

سفر این هیأت آمریکایی به ترکیه در حالی است که سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه (27 آذر) گفت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به همتای ترکیه‌ای خود «فقط» گفته که استرداد «فتح‌الله گولن»، واعظ ترکیه‌ای مخالف اردوغان را بررسی خواهد کرد.

شائبه‌ها درباره احتمال استرداد گولن از آن زمان قوت گرفته است که ماه گذشته شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز» گزارش داد کاخ سفید در راستای تلاش برای آرام کردن ترکیه در پرونده قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی استرداد «فتح‌الله گولن»، واعظ ترکیه‌ای مخالف «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه را بررسی می‌کند.

در پی کودتای نافرجام 26 تیرماه 1395 ترکیه؛ اردوغان و وزیر امورخارجه ترکیه اعلام کردند که آمریکا باید «فتح‌الله گولن» را به ما تحویل دهد و هر کشوری که او را تحویل ندهد دشمن ما محسوب می‌گردد اما آمریکا در پی این درخواست، از دولت ترکیه تقاضا کرد که مستندات خود را ارائه کند.

«فتح‌الله گولن» نیز در مورد درخواست استردادش گفته بود که از حکم استرداد صادره از سوی دولت آمریکا پیروی می‌کند؛ اما کودتای ترکیه را اردوغان به راه انداخته است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها