شاه اردن در عراق به دنبال چیست؟

شاه اردن در عراق به دنبال چیست؟
سه شنبه 25 دی 1397 - 15:13

شاه اردن که دیروز پس از گذشت 10 سال به عراق سفر کرده است، به دنبال نهایی کردن چندین پرونده امنیتی و سیاسی مشترک میان امان و بغداد است.

العالم - اردن

«عبدالله دوم» شاه اردن، دوشنبه (دیروز 14 ژانویه)، در چارچوب سفری رسمی در راس یک هیأت عالی‌رتبه وارد بغداد شد.

همزمان با این سفر، عبدالله دوم، مقامات عراقی میزبان «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه نیز هستند.

شاه اردن پس از گذشت 10 سال، بار دیگر وارد پایتخت عراق می‌شود. وی نخستین رهبر عربی بود که پس از سقوط رژیم صدام، به عراق سفر کرد اما زمان این سفر او به سال 2008 باز می‌گردد.

پایگاه خبری «العربی الجدید» طی یادداشتی با تیتر «شاه اردن در بغداد؛ پرونده‌های امنیتی و سیاسی مقدمتر از اقتصادی» به بررسی اهداف اصلی این سفر پرداخت.

بر اساس این گزارش، عقب‌نشینی آمریکا از سوریه و جنگ با تروریسم و سایر بحران‌های منطقه در راس مسائل مورد رایزنی شاه اردن با مقامات عراقی خواهد بود و علاوه بر آن، توافق‌های اقتصادی که در سفر دو هفته پیش هیأت اردنی به ریاست «عمر الرزاز» به عراق، طرح و بررسی شد، نهایی خواهد شد.

«ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه و مهاجران اردن نیز تاکید کرد که امان به دنبال تداوم اقدام مشترک با همپیمانان و شرکایش برای ایجاد خاورمیانه‌ای به دور از بحران‌ها بر اساس اصل عدم دخالت در امور داخلی سایر کشورها است.

وی افزود: حل بحران سوریه هدفی راهبردی است و باید در چارچوب آن، نقش مثبت عربی برای دستیابی به این راهکار به منظور بازگشت سوریه به نقشش در ثبات منطقه، را در نظر گرفت.

در چارچوب روابط دوجانبه میان اردن و عراق که اخیرا شاهد تحولات مثبتی است، «جمانة غنیمات» وزیر امور اطلاع‌رسانی و سخنگوی رسمی دولت اردن، وجود هرگونه اختلاف میان بغداد و امان را رد کرد و روابط دو کشور را عالی توصیف کرد.

وی درباره بحران دو کشور بر سر مسئله دیون، گفت: طی سفر اخیر الرزاز به بغداد، بر بستن کلیه پرونده‌‌های مربوط به این مسئله و بازنگری در کلیه مسائل مربوط به آن توافق شد و در راس آنها مسائل مالی مثل قضیه دارایی‌ها عراق در اردن بود.

وی افزود: توافق شده است که یک کمیته مشترک میان دو کشور برای بررسی کلیه این پرونده‌ها و تدوین راهکارهایی برای این مسائل به ویژه مسائل مالی تشکیل شود و فوریه آتی، این مسئله نهایی خواهد شد.

درباره تلاش عراق برای بازگشایی افق‌های همکاری و دوری از موانع همکاری‌ها میان دو کشور نیز «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در نوامبر پیش به اردن سفر کرد و پس از او «فواد حسین» معاون نخست‌وزیر به این کشور رفت تا بر منافع مشترک میان بغداد و امان و تلاش برای تحقق آنها تاکید شود.

بر اساس این گزارش، شاه اردن در سفر به بغداد با برهم صالح و «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر دیدار کرد و هیأت همراه او که شامل چندین وزیر است، با سایر مقامات عراقی دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

به گفته یک منبع آگاه، مبادلات تجاری میان عراق و اردن و ارائه تسهیلات بیشتر به تاجران عراقی، افزایش صادرات نفت از عراق به اردن، امنیت در مرزهای مشترک دو کشور به منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه شکاف امنیتی از دیگر مسائل مورد بررسی شاه اردن با مقامات عراقی در بغداد خواهد بود.

روزنامه الحیات، پیش از دیدارهای عبدالله دوم در بغداد به نقل منابع از آگاه سیاسی نوشت که از مهمترین پرونده‌هایی که شاه اردن در این سفر با مقامات عراقی بررسی خواهد کرد، تقویت همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش اقتصاد و تجارت و مبارزه با تروریسم است و این سفر به نوعی مکمل سفر دو ماه پیش «برهم صالح» رئیس‌جمهوری عراق به امان است.

صالح ماه نوامبر گذشته، در چارچوب سفری دوره‌ای به منطقه به چند کشور عربی و اسلامی از جمله کویت، امارات، عربستان و ایران و اردن رفته بود.

منابع آگاه می‌گویند که انتظار می‌رود در سفر عبدالله دوم به بغداد، پرونده‌های مبارزه با تروریسم، تبادل اطلاعات، تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری و احداث یک شهر آزاد صنعتی در نزدیکی گذرگاه مرزی «طریبیل» و پروژه لوله‌کشی نفت از بصره به بندر «العقبه» اردن بررسی شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها