رسانه چینی:

محاسبات آمریکا درباره ایران اشتباه است

 محاسبات آمریکا درباره ایران اشتباه است
سه شنبه 5 شهريور 1398 - 09:26

یک رسانه چینی با تاکید بر اینکه همه محاسبات آمریکا درباره ایران اشتباه است نوشت تنها نتیجه این سوء محاسبات، درگیر کردن دنیا با یک رویارویی بسیار خطرناک از سوی آمریکا است.

العالم - آسیا

«چاینا ارگ» روز سه شنبه در مطلبی تصریح کرد راهبردهایی نظیر فشارهای حداکثری و تحریم آمریکا علیه ایران کاملا شکست خورده است و واشنگتن با انزوای فزاینده در جامعه بین المللی روبرو شده است.

گزارش می افزاید از اشتباهات اخیر راهبردی آمریکا می توان به تلاش این کشور برای جلوگیری از حرکت نفتکش ایرانی آدریان دریا اشاره کرد و اینکه واشنگتن به آن برچسب تروریستی زد در صورتی که هیچ کشوری در اروپا و حتی انگلیس، سپاه پاسداران را تروریست نمی داند این یک شکست دیگر برای آمریکا رقم زد و افتضاح بزرگی برای آن کشور بود.

روزنامه چینی تاکید می کند این بخش از سناریوی فشار آمریکا بر ایران فقط این نکته را ثابت می کند که یکجانبه گرایی دیگر کاربردی ندارد سیاست ها و راهبردهای نادرست آمریکا در برابر ایران کارگر نیست اما پیامد آن انزوای بیشتر آمریکا از دیگر کشورهای جامعه بین المللی و فاصله گرفتن این کشور از اروپا و دیگر کشورهای دنیا است و اینکه آمریکا فقط موجب تشدید تنش ها در خلیج فارس شده است.

چاینا ارگ می نویسد اعتبار آمریکا به دلیل اقدامات ترامپ و دولت وی زیر سوال رفته است کشوری که زیر پرچم ترامپ از توافقنامه های بین المللی خارج می شود و در اجلاس مهم بین المللی منزوی تر از قبل است و کشورهای دیگر را به سخره می گیرد و از آلمان در ناتو انتقاد می کند و باعث بروز جنگ های تجاری با کشورهای دیگر شده است.

نشریه با اشاره به اینکه آمریکا نمی تواند ایران را تحت اختیار و اراده اش بگیرد نوشت آمریکا هر روز دوستانش را از دست می دهد و دشمن تراشی می کند به طوری که اروپایی ها هم در اندیشه فاصله گرفتن از آمریکا برای تجارت با ایران و دور زدن تحریم ها هستند سیاست آمریکا در برابر ایران جواب نمی دهد.

چاینا ارگ نوشت که ترامپ می گوید به دنبال گفت و گوی بدون قید و شرط با ایران است اما هرگز چنین کاری نکرده است وزیر خارجه وی شرط های زیادی گذاشته و دایما برای ایران مانع تراشی کرده است این راه به جایی نمی رسد.

گزارش تاکید می کند آمریکا هرگز وارد کننده بزرگ نفت از ایران نبوده است برای همین وقتی از خرید نفت از سوی کشورهای دیگر از ایران جلوگیری می کند در واقع بازار بین المللی و جهانی نفت را بی ثبات می کند و قیمت ها را بالا می برد و این باعث نارضایتی فزاینده در میان کشورهای دیگر می شود.

رسانه چینی افزود شاید کشورهایی نظیر کره جنوبی با سیاست آمریکا برای نخریدن نفت از ایران همراهی کنند زیرا مجبور هستند که چنین کاری انجام دهند اما واقعیت اینجاست که اصلا از این کار خرسند نیستند.

چاینا ارگ نوشت ایران برای فروش نفت از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد اما آمریکا باید بداند تا وقتی برنامه و سیاست درست و مشخصی درباره ایران نداشته باشد نمی تواند روابط خوبی با تهران برقرار کند و شاید لازم باشد برای تغییرات بعدی تا انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا صبوری کرد.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها