شورای انتقالی جنوب یمن از قطع ارتباط خود با دولت مستعفی منصور هادی خبر داد

شورای انتقالی جنوب یمن از قطع ارتباط خود با دولت مستعفی منصور هادی خبر داد
شنبه 5 تير 1400 - 21:45

شورای انتقالی جنوب یمن اعلام کرد که در واکنش به سرکوبگری‌های شبه نظامیان دولت مستعفی منصور هادی در جنوب یمن هر گونه تماس و ارتباط خود با این دولت را برای ادامه اجرای توافق ریاض قطع کرده است.

العالم - یمن

شورای انتقالی جنوب که در عدن پایتخت موقت دولت مستعفی منصور هادی در جنوب یمن مستقر است امروز شنبه از نمایندگان خود در رایزنی های جاری در عربستان سعودی برای تکمیل اجرای توافق ریاض خواست همه اشکال ارتباط مستقیم با دولت هادی را متوقف کند.

به گزارش پایگاه خبری اسبوتنیک، «علی عبدالله الکثیری» سخنگوی رسمی شورای انتقالی جنوب یمن در اظهاراتی گفت: شبه نظامیانی که (توسط دولت مستعفی منصور هادی) از مارب و الجوف فراخوانده شده بودند صبح امروز شنبه به تحصن مسالمت آمیز مردمی در منطقه عبدان در شهر نصاب استان شبوه حمله کردند.

وی گفت: اهالی استان شبوه این تحصن را به منظور اعلام مخالفت با خط مشی خصمانه و سرکوبگرانه شبه نظامیان(وابسته به دولت متستعفی) در حمله به روستاها و خانه های مردم و ربودن فرزندانش این استان و دیگر مناطق جنوب یمن برگزار کرده بودند.

الکثیری گفت: شورای انتقالی جنوب این رفتارهای خصمانه را موجب تضعیف توافق ریاض و تلاش ها برای تکمیل اجرای آن می داند و نمایندگان شورای انتقالی در رایزنی ها برای اجرای توافق، طرف دیگر(اشاره به دولت مستعفی) را مسئول ناکام گذاشتن عمدی تلاش ها برای ایجاد آتش بس و اجرای توافق می دانند.

او گفت که هر گونه تماس مستقیم با طرف مقابل و رایزنی‌ها برای تکمیل اجرای توافق ریاض تا زمان قرار گرفتن وضعیت پرونده استان شبوه در صدر اولویت های اجرای توافق ریاض و درمان کامل اوضاع در جنوب یمن متوقف می شود.

این اقدام یکجانبه شورای انتقالی جنوب پس از آن صورت گرفت که عیدروس قاسم الزبیدی رئیس شورای انتقالی جنوب تصمیم گرفت که نیروهای امنیتی و نظامی این شورا را در وارتخانه های کشور و دفاع دولتی که بر اساس توافق ریاض شکل گرفته است، ادغام کند و حالا تصمیم جدید شورای انتقالی می تواند بر تلاش ها برای اجرای بخش امنیتی و نظامی توافق ریاض هم تاثیر منفی گذارد.

دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب در پنجم نوامبر ۲۰۱۹ پس از درگیری‌های خونبار میان دو طرف در آگوست همان سال که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت و به دنبال آن دولت موقت، عدن را ترک کرد، با وساطت سعودی‌ها یک توافق آشتی موسوم به توافق ریاض را منعقد کردند که هنوز هم اجرایی نشده است.

رقابت و درگیری میان دولت مستعفی (همپیمان عربستان سعودی) و شورای انتقالی جنوب (همسو با امارات) به یکی از پیچیدگی‌های بحران یمن تبدیل شده و کارشناسان این مسأله را به جنگ نیابتی میان ریاض و ابوظبی بر سر تسلط بر منابع یمن تفسیر می‌کنند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها