داعش مسئولیت حمله راکتی صبح امروز به فرودگاه کابل را پذیرفت

داعش مسئولیت حمله راکتی صبح امروز به فرودگاه کابل را پذیرفت
دوشنبه 8 شهريور 1400 - 17:03

گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله راکتی صبح امروز به فرودگاه کابل را پذیرفت.

العالم - آسیا

گروه تروریستی داعش در کانال تلگرامی خود از پذیرش مسئولیت حمله راکتی صبح امروز به فرودگاه کابل خبر داد.

طبق گزارش شبکه «العربیه»، این گروه تروریستی اعلام کرد عناصرش فرودگاه بین‌المللی کابل را با شش راکت کاتیوشا هدف قرار دادند.

یک مقام آمریکایی امروز (دوشنبه) به خبرگزاری «رویترز» گفت در پی شلیک چند فروند راکت به سمت فرودگاه کابل، پدافندهای هوایی مستقر در این فرودگاه فعال شده و حدود ۵ فروند از آنها را ساقط کردند.

بر این اساس، این مقام که خواست نامش فاش نشود، توضیح داد با اینکه گزارش‌های اولیه حاکی از وارد آمدن آسیب به نیروها یا اتباع آمریکایی نیست اما این اطلاعات ممکن است با گزارش‌های تکمیلی، تغییر کند.

دو مقام آمریکایی دیگر نیز به رویترز گفتند که علی‌رغم این حمله راکتی، عملیات تخلیه از افغانستان ادامه می‌یابد و اولویت با افرادی است که بیشتر در خطر هستند. دیگر کشورها نیز درخواست‌هایی برای خارج‌کردن افراد پرخطر از کابل داده‌اند.

«جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید نیز امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و ران کلاین، رئیس دفتر رئیس‌جمهور [جو بایدن]، اطلاعاتی را درباره حمله راکتی به فرودگاه بین‌المللی کابل به او دادند. به رئیس‌جمهور اطلاع داده شد که عملیات [خروج] از فرودگاه کابل بدون اختلال ادامه می‌یابد».

ساکی همچنین گفت که بایدن بار دیگر دستور داده که فرماندهان نظامی آمریکا در افغانستان، تلاش‌های خود برای اولویت دادن به حفاظت از نیروهای میدانی این کشور در فرودگاه کابل را دوچندان کنند.

روز گذشته نیز رئیس جمهور آمریکا گفته بود که فرماندهان نظامی به وی اطلاع داده‌اند که احتمال وقوع حملات بیشتر طی ۲۴ تا ۳۶ ساعت آینده در افغانستان بسیار بالا خواهد بود.

به گزارش فارس، بامداد امروز دوشنبه «۸ شهریور» چندین راکت که در یک خودرو جاسازی شده بود، به سمت فرودگاه کابل شلیک شد.

این درحالی است که در نتیجه حمله راکتی شب گذشته آمریکا به منزلی مسکونی در شمال کابل، ۹ غیرنظامی از جمله ۴ کودک جان باختند. آمریکا مدعی شده این حمله در راستای مبارزه با داعش صورت گرفته است.

ناآرامی‌های کابل از روز پنجشنبه هفته گذشته با وقوع یک انفجار قوی مقابل یکی از دروازه‌های فرودگاه کابل جایی که مردم زیادی در آنجا تجمع کرده بودند، آغاز و منجر به کشته و زخمی شدن ۱۷۰ تن شد. در این میان ۱۳ نظامی آمریکایی نیز بر اثر این انفجار کشته شدند.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها