نماینده سابق کنست: اسرائیل و جمهوری آذربایجان متحدان و شرکای بزرگی هستند

نماینده سابق کنست: اسرائیل و جمهوری آذربایجان متحدان و شرکای بزرگی هستند
دوشنبه 26 مهر 1400 - 19:26

نایب رئیس سابق کنست رژیم صهیونیستی گفت این رژیم و جمهوری آذربایجان متحدان و شرکای بزرگی هستند که منافع مشترکی در منطقه دارند.

العالم - فلسطین اشغالی

«یشیِل بار» نایب رئیس پیشین کنست رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان گفت این رژیم و باکو متحدان و شرکای بزرگی هستند که منافع مشترکی در منطقه دارند.

وی در ادامه اظهار داشت اسرائیل بارها «برای مقابله با دشمن» از نظر نظامی به جمهوری آذربایجان کمک کرده است.

«یشیِل بار» سپس با بیان این که ایران دشمنی با رژیم صهیونیستی را انتخاب کرد و تصمیم گرفت آن را بزرگترین مشکل و بزرگترین شیطان در جهان ببیند، به گزافه‌گویی علیه ایران پرداخت و گفت: این در حالی است که ایران در واقع طرفی است که سلاح به سازمان‌های تروریستی در سوریه و لبنان می‌دهد. ایران امروز از همه دشمنان اسرائیل حمایت می‌کند و به همین دلیل اسرائیل برای حفاظت از مرزها و شهروندان خود همه کار خواهد کرد. ایران همیشه نسبت به روابط نزدیک ما با هر کشوری واکنش منفی نشان می‌دهد. اما ما اطمینان داریم که همکاری با جمهوری آذربایجان یک عامل مثبت است.

در روزهای گذشته رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان به‌رغم آن که تهران و باکو به طور سنتی روابط صمیمانه‌ای دارند، با اتخاذ مواضعی زیاده‌خواهانه و مخالف با حسن همجواری، به گزافه‌گویی و اتهام‌زنی علیه تهران پرداخته است.

وی پیش‌تر اظهارات مقام‌های ایران درباره حضور عناصر خارجی در مرز ایران را بهانه‌های ساختگی خواند و در مخالفت آشکار با اظهارات و اقدامات مقام‌های باکو، مدعی شد جمهوری آذربایجان خواهان احترام در مرزهاست.

مقام‌های جمهوری آذربایجان همچنین بدون توجه به اصول و قواعد بین‌المللی و حسن همجواری از طریق تحریف مفاد توافق آتش‌بس قره‌باغ، به دنبال اعمال خواسته خود برای ایجاد کریدوری با هدف تغییرات ژئوپولتیک در منطقه و مرزها هستند.

تکذیب استفاده از اراضی جمهوری آذربایجان برای اهداف اطلاعاتی علیه جمهوری اسلامی ایران در شرایطی انجام شده که طی ماه‌های اخیر موضوع حضور برخی نیروهای تروریستی و وابسته به رژیم صهیونیستی بسیار خبرساز شده است.

«حسین امیرعبدالهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان تقدیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید جمهوری آذربایجان در ایران، تصریح کرد «حضور فعال رژیم صهیونیستی در آذربایجان علیه امنیت ایران را برنمی‌تابیم.»

امیرعبداللهیان همچنین هشدار داد: «جمهوری اسلامی ایران حضور و فعالیت رژیم صهیونیستی علیه امنیت ملی خود را تحمل نمی‌کند و در این رابطه هر اقدامی که لازم باشد انجام می‌دهد».

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم جمعه در توئیتی در واکنش به ادعای کذب الهام علی‌اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان درباره همکاری ایران با ارمنستان برای قاچاق مواد مخدر نوشت: بی‌توجهی به اصول و الزامات همسایگی و بیان اظهارات کذب و غیرسازنده، نشانه حسن نیت و تدبیر نیست.

وی افزود: اتهام‌زنی به کشوری که جامعه جهانی آن را به عنوان قهرمان مبارزه با مواد مخدر می‌شناسد، اثری جز بی‌اعتبارسازی کلام گوینده ندارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: مراقب دام‌های پرهزینه شیاطین باشید.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ادعاهای تعجب برانگیز جدید الهام علی‌اف علیه جمهوری اسلامی ایران در نشست سران کشورهای مشترک‌ المنافع را قویا تکذیب کرد و ساختگی خواند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها