افسر اماراتی متهم به شکنجه‌گری به ریاست اینترپل انتخاب شد 

افسر اماراتی متهم به شکنجه‌گری به ریاست اینترپل انتخاب شد 
پنج‌شنبه 4 آذر 1400 - 11:31

با وجود انتقادهای سازمان‌های حقوق بشری و نمایندگان اروپا، احمد ناصر رئیسی، افسر اماراتی متهم به شکنجه‌گری به ریاست اینترپل انتخاب شد.

العالم - امارات

خبرگزاری فرانسه، امروز (پنجشنبه)، خبر داد که «احمد ناصر الریسی» مسئول امنیت وزارت کشور امارات به عنوان رئیس پلیس بین‌الملل (اینترپل) تعیین شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، الریسی به مدت چهار ریاست پلیس بین‌الملل را برعهده خواهد داشت.

احمد ناصر الریسی در حالی به عنوان رئیس اینترپل تعیین شده است که نهادهای حقوق‌بشری پیشتر درباره انتخاب او هشدار داده بودند.

پیش از این چندین سازمان حقوق بشری، پویشی برای جلوگیری از انتخاب «سرتیپ احمد ناصر الریسی» مسئول برجسته وزارت کشور امارات به سمت ریاست اینترپل به راه انداختنده بودند.

اینترپل که مقرش در شهر لیون فرانسه است و 194 کشور عضو آن هستند، پیش از این نیز به خاطر پرونده سیاه برخی کشورهای عضو در زمینه حقوق بشر و پیگرد مخالفان سیاسی با انتقادهای زیادی روبرو شد.

ناظران هشدار می دهند که نبود شفافیت و فقدان استانداردها در مورد اینکه چه کسی می تواند برای ریاست اینترپل نامزد شود، نشان دهنده وجود مشکلات عمیق‌تر در این سازمان است.

برخی از کشورهای عضو اینترپل درخواست کرده اند، از تبدیل این سازمان به ابزاری در دست افراد مستبد و دست یافتن نامزدهای کشورهای دیکتاتور به پست های مهم این سازمان جلوگیری کنند.

19 سازمان حقوقی نسبت به انتخاب الریسی سرتیپ اماراتی به ریاست پلیس بین الملل هشدار داده بودند و در نامه ای مشترک ،پرونده سیاه امارات در زمینه حقوق بشر از جمله شکنجه زندانیان و بدرفتاری با انان در زندان ها را یادآوری کردند.

آنها هم چنین اعلام کردند انتخاب وی وجهه اینترپل را خدشه دار کرده و با روح اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماموریتی که به این سازمان محول شده، در تضاد است.

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها