با تصویب پارلمان، پایتخت اندونزی به شهر دیگری منتقل می‌شود

با تصویب پارلمان، پایتخت اندونزی به شهر دیگری منتقل می‌شود
سه شنبه 28 دی 1400 - 12:42

پارلمان اندونزی قانونی برای انتقال پایتخت به یک منطقه دورافتاده در بورنئو تصویب کرد.

العالم - آسيا

به نقل از رویترز، وزیر برنامه‌ریزی اندونزی روز سه‌شنبه گفت، پارلمان این کشور لایحه انتقال پایتخت اندونزی از جاکارتا به منطقه جنگلی کالیمانتان در جزیره بورنئو را تصویب کرده است.

قانون جدید سرمایه ایالتی، که چارچوب قانونی را برای پروژه بزرگ 32 میلیارد دلاری رئیس جمهور جوکو ویدودو فراهم می‌کند، نحوه تأمین مالی و مدیریت توسعه پایتخت را مشخص کرده است.

سوهارسو منورفا، وزیر برنامه‌ریزی، پس از تصویب این لایحه در روز سه‌شنبه به پارلمان گفت: «پایتخت جدید کارکردی مرکزی دارد و نماد هویت ملت و همچنین مرکز ثقل اقتصادی جدید است.»

منورفا اعلام کرد پایتخت جدید، "نوسانتارا" نامیده می‌شود؛ نامی جاوه‌ای برای مجمع‌الجزایر اندونزی که توسط رئیس‌جمهور انتخاب شده است.
برنامه‌هایی برای جابه‌جایی دولت از جاکارتا، یک کلان‌شهر پر ازدحام 10 میلیون نفری که با معضلاتی نظیر شلوغی مزمن، سیل و آلودگی هوا دست به گریبان است، توسط چندین رئیس‌جمهور مطرح شده است؛ اما هیچ‌کدام تا این حد آن را به پیش نبرده بودند.

جوکووی، رئیس‌جمهور، نخستین بار این طرح را در سال 2019 اعلام کرد، اما پیگیری آن به دلیل بیماری همه‌گیر کووید-19 به تعویق افتاد.

بزرگترین اقتصاد آسیای جنوب شرقی، پایتخت جدید را به عنوان یک "ابر مرکز" کم‌کربن در نظر گرفته است که از بخش‌های دارویی، بهداشتی و فناوری پشتیبانی می‌کند و رشد پایدار را فراتر از جزیره جاوه ارتقا می‌دهد.

اما منتقدان می‌گویند این قانون با مشورت عمومی محدود و ملاحظات زیست‌محیطی به سرعت تصویب شد.

سان مصطوف، معاون کمیته ویژه لایحه، روز دوشنبه گفت که نوسانتارا - که به دنبال ایجاد پایتخت‌های جدید در کشورهایی مانند برزیل و میانمار ایجاد می‌شود - توسط یک مقام ارشد که سمتش معادل وزیر است، رهبری خواهد شد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها