مذاکرات صلح روسیه و اوکراین متوقف شد

مذاکرات صلح روسیه و اوکراین متوقف شد
چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 - 07:55

مقامات روسیه و اوکراین گفتند که مذاکرات صلح بین دو کشور با رکود مواجه شده است. هر دو طرف یکدیگر را سرزنش می کنند و مسکو می گوید که بازگشت دوباره به مذاکرات ممکن است دشوار باشد.

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش رویترز، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت که واشنگتن، لندن و بروکسل می خواهند از اوکراین در جهت منافع استراتژیک خود بهره ببرند.

وی افزود که او معتقد است اگر مذاکره‌کنندگان سعی کنند «سمت و سوی گفت‌وگو را تغییر دهند» و به جای وضعیت فوری اوکراین، بر آنچه مورد علاقه غرب است تمرکز کنند، نمی‌توان به توافق رسید.

ادامه داد: این روند احتمال پیشرفت در مذاکرات را کند می کند.

لاوروف گفت: "ما همیشه می گوییم که آماده مذاکره هستیم... اما چاره دیگری جز توقف نداریم. "

اوکراین و روسیه اوایل اسفند ۱۴۰۰ تنها چند روز پس از حمله روسیه به همسایه خود، گفتگوهای صلح متناوبی انجام داده اند، اما در هفته های اخیر ارتباط چندانی بین آنها وجود نداشته است.

آندری رودنکو، معاون لاوروف نیز در این باره گفت: اوکراین «عملاً از روند مذاکرات خارج شده است»، در حالی که لئونید اسلوتسکی، مذاکره‌کننده روسی گفت، مذاکرات در هیچ قالبی دنبال نمی‌شود.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین نیز تایید کرد که گفتگوها "در حالت تعلیق" است، زیرا روسیه مایل نیست بپذیرد که "در جنگ به هیچ هدفی دست نخواهد یافت" و جنگ دیگر بر اساس قوانین کرملین پیش نمی رود.

به گزارش رسانه های اوکراینی، پودولیاک گفت: «روسیه درک کلیدی از فرآیندهای امروزی در جهان نشان نمی دهد و در مذاکرات رویه بسیار منفی دارد.»

در همین حال خبرها حاکی است که آمریکا این هفته بسته ۴۰ میلیارد دلاری کمک نظامی و اقتصادی به اوکراین را تصویب خواهد کرد. همچنین عرضه کلی تسلیحات و کمک های غرب در هفته های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها