پاسخی کوبنده به ترامپ ... خاطرۀ ظریف از دوران جنگ با صدام

پاسخی کوبنده به ترامپ ... خاطرۀ ظریف از دوران جنگ با صدام
جمعه 15 بهمن 1395 - 18:56

وزیر خارجۀ کشورمان سال گذشته در نشستی که در ولینگتون، پایتخت نیوزلند، برگزار شده بود، در پاسخ به پرسشی دربارۀ برنامۀ موشکی ایران، خاطراتی از زمان جنگ ایران و عراق مطرح کرد که پاسخی به جنجال آفرینی های امروز ترامپ و کابینۀ اوست.

العالم - ایران

متن اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان که در پاسخ به سوالی دربارۀ برنامۀ موشکی ایران در نشست موسسه امور بین الملل در ولینگتون بیان شد، چنین است:

" می ایستم تا در دید شما باشم و پاسخ بدهم. اگر یک پرسش را چندبار به شیوه های متفاوت سوال کنید، جواب متفاوتی دریافت نخواهید کرد. شما که این سوال را مطرح می کنید هدف یک جنگ ۸ ساله نبوده اید؛ جنگی که در آن شهرها زیر باران موشک ها قرار داشتند و حمله شیمیایی امان را می برید. شما در شرایطی نبودید که حتی یک موشک هم نداشته باشید تا شاید از ترس آن یک موشک صدام حسین بمباران شهرهای شما را متوقف کند. ما در آن دوره از این کشور به آن کشور می رفتیم و برای یک موشک بازدارنده التماس می کردیم ، التماس می کردیم ، تکرار می کنم التماس می کردیم تا از مردم خود دفاع کنیم اما همه سکوت کردند.

حالا امروز شما از ما می خواهید در ازای چند دلار دست از تجهیز سیستم دفاعی خود برداریم؟ ما امیدوار هستیم روزی برسد که هیچ کس برای هیچ سلاحی پول خرج نکند.  جامعه جهانی در آن جنگ نتوانست مانع از حملات موشکی و شیمیایی بی امان به ایران شود.  صدام حسین زمانی که به ایران حمله کرد و ایرانی ها را کشت دشمن غرب نشد بلکه زمانی دشمن شد که به کویت حمله کرد. به مدت ۸ سال او عزیز دردانه غرب بود.

لطفا برای مردم ایران توضیح دهید که چرا با این تجربه، باید تجهیز سیستم دفاعی خود را به قول شما قربانی تجارت با غرب کنند؟ اگر این جمله را به مردم ایران بگوئید به شما خواهند گفت که برای به دست آوردن سرمایه گذاری های غرب در ایران حاضر به از دست دادن توان دفاعی خود و تکرار تاریخ و صدام حسین دیگری نیستند. ما امن ترین، باثبات ترین کشور در منطقه هستیم و سرمایه گذاری در کشور ما پربازده تر از هر جای دیگری در منطقه خواهد بود. این امنیت را هم مدیون سیستم دفاعی خود هستیم؛ اما تکرار می کنم هرگز و هرگز و هرگز این تجهیزات را علیه کشور دیگری استفاده نخواهیم کرد. "

پربیننده ترین خبرها