نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره فلسطین

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره فلسطین
سه شنبه 30 خرداد 1396 - 11:49

شورای حقوق بشر سازمان ملل سی و پنجمین نشست خود را با موضوع وضعیت حقوق بشر در فلسطین اشغالی برگزار کرد.

العالم-فلسطین اشغالی

 هدف از این نشست بررسی وضعیت حقوق بشر در فلسطین و دیگر مناطق عربی اشغالی بود و در جریان آن بند ۷ با عنوان "وضعیت حقوق بشر در فلسطین اشغالی و دیگر اراضی اشغالی عربی" بررسی شد.

سخنرانان در این نشست ضمن اشاره به عدم پایبندی اسرائیل به مصوبات بین‌المللی و تداوم نقض این مصوبات، خواستار پایان یافتن رنج و محنت‌های ملت فلسطین و تحقق خواسته‌ها و آرمان‌های این ملت شدند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، زید بن رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گزارش مفصلی را درباره قطعنامه‌ها و توصیه‌های شورای امنیت از سال ۲۰۰۹ تاکنون و میزان پایبندی طرف‌های ذیربط به اجرای این توصیه‌ها ارائه داد.

وی همچنین چندین توصیه برای اجرای این مصوبات و حسابرسی و بازخواست طرف‌های ذی‌ربط و نیز تحقق عدالت پیشنهاد کرد.

سازمان‌ها و نهادهای مختلف دیگر هم مانند جنبش عدم تعهد، سازمان همکاری اسلامی،  شورای همکاری خلیج فارس، سازمان کشورهای آفریقایی، گروه عربی، سازمان کشورهای آمریکای لاتین دارای تفکر مشابه و ۴۴ کشور شرکت‌کننده در این نشست نظرات و مواضع خود را اعلام کردند.

اکثر افرادی که در این نشست سخنرانی کردند به بی‌توجهی رژیم صهیونیستی به قطعنامه‌های سازمان ملل و تداوم تجاوزات مختلف آن اشاره کرده و بر لزوم پایان درد و رنج ملت فلسطین در زمینه اشغالگری و فراهم شدن زمینه تعیین سرنوشت ملت فلسطین به دست خود از طریق تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس شرقی و در مرزهای سال ۱۹۶۷ اشاره نمودند.

ابراهیم خریشی، نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل هم در این نشست سخنرانی مفصلی را انجام داد.

ایسنا

پربیننده ترین خبرها