دویچه وله بررسی کرد

جنگ مخفی آل سعود علیه اقلیت شیعی در عربستان

جنگ مخفی آل سعود علیه اقلیت شیعی در عربستان
جمعه 20 مرداد 1396 - 09:56

یک رسانه آلمانی در مطلبی به رفتارهای سرکوبگرانه و ناعادلانه دولت عربستان علیه اقلیت شیعه در این کشور پرداخت و آن را جنگ آل سعود علیه این اقلیت نامید.

العالم ـ عربستان سعودی

"دویچه وله" آلمان در مطلبی با عنوان جنگ عربستان علیه اقلیت شیعه به سرکوبگری های آل سعود علیه منطقه شیعه نشین در این کشور پرداخته و نوشت: در منطقه العوامیه در شرق عربستان ماه هاست که مبارزات شدیدی رخ می دهد و بخش هایی از این شهر مانند منطقه زلزله زده است. دست سخت ریاض علیه شیعیان اوضاع را به شدت متشنج کرده است.

شهر کوچک العوامیه در شرق عربستان بدون توجه به انتقادهای افکار عمومی بین المللی، به منطقه درگیری های شدید تبدیل شده است. تصاویر ماهواره‌ای نابودی بخش های وسیعی از این شهر را نشان می دهد. در شبکه های اجتماعی هم تصاویری از نبردهای سخت و ساختمان های ویران در این شهر دیده می شود. تهیه یک گزارش مستقل در این باره امکان پذیر نیست. خبرنگاران خارجی هیچ گونه دسترسی به این منطقه ندارند.

در کوچه های تنگ این منطقه نیروهای عربستانی با شیعیان درگیر می شوند. حداقل 15 نفر در این درگیری ها جان خود را از دست داده اند. همچنین در این نبردها از سلاح های سنگین استفاده می شود. بعد از اینکه در شبکه های اجتماعی تصاویری از نبردهای نیروهای عربستانی با خودروهای زرهی ساخت کانادا علیه شیعیان در این منطقه منتشر شد در کانادا به توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی اندیشیده می شود.

یکی از دلایل غیر مستقیم این درگیری ها تصمیمات دولت عربستان برای تخریب یک مرکز قدیمی با قدمت 400 ساله در بخش هایی از مناطق این شهر و تاسیس یک مرکز خرید به جای آن بر خلاف خواست بومی های این منطقه بود.

سازمان ملل در ماه آوریل سال جاری میلادی از عربستان درخواست کرد که این طرح اجباری و تخریب بخش های قدیمی این شهر را متوقف کند.

"سباستین سونز"، از کارشناسان مسائل خاورمیانه شورای روابط خارجی آلمان در این باره به دویچه وله گفته است که تردید دارد ریاض بهبود زیر ساخت ها برای بهتر شدن کیفیت زندگی ساکنان این منطقه مد نظرش باشد. بیشتر به نظر می رود این یک پروژه تحول و دگرگونی مد نظر آل سعود باشد. آن ها می خواهند اقلیت شیعه که در این منطقه اکثریت را دارند تجزیه و سست و متزلزل کنند. این ایده متناسب با سرکوب اساسی و به حاشیه راندن شیعیان است که چندین دهه است از طرف آل سعود دنبال می شود. این گونه سرکوبگری ها و به حاشیه راندن ها علل ریشه‌ای این درگیری ها هستند.

حدود 10 درصد حدود 30 میلیون شهروند سعودی در عربستان شیعه هستند. آن ها اکثرا در شرق عربستان زندگی می کنند. بخش عمده‌ای از منابع نفتی عربستان در این منطقه قرار دارد، اما شیعیان به ندرت از رفاه و راحتی و زندگی سیاسی در این کشور سهمی دارند. آن ها همچنین تحت قشار قرار دارند چرا که اکثر سنی ها در این کشور پیرو ایدئولوژی وهابیت بوده و شیعیان را به عنوان بدعت گذاران لعنتی می دانند.

چندی پیش اعتراضات این اقلیت مذهبی در عربستان هم زمان با بهار عربی شکست خورد. در آن زمان العوامیه مرکز اعتراضات بود. العوامیه همچنین وطن شیخ نمر النمر بود و این شیخ محبوب شیعیان به نماد اعتراضات در شرق عربستان تبدیل شده بود و بالاخره تاوان این را با از دست دادن جان خود در اوایل سال 2015 پس داده و به اتهام تروریسم اعدام شد.

یکی از کارشناسان سازمان سعودی- اروپایی حقوق بشر ESOHR در برلین که خود اهل العوامیه بوده و اکنون به عنوان پناهنده در برلین به سر می برد در این باره اظهار داشته است که دست سخت دولت عربستان علیه شیعیان به تشدید خشونت ها منجر شده است.

وی انتقاد شدیدی به کشتار، شکنجه و رفتارهای ناعادلانه از طرف دولت عربستان علیه شیعیان وارد کرده و گفت: بعضا حدود 90 درصد ساکنان شهر العوامیه از این شهر فرار کرده یا مجبور به تخلیه آن شده اند. این فعال حقوق بشر از یک جنگ دولت عربستان علیه مردم خود سخن می گوید که در تاریخچه 80 ساله این کشور بی سابقه بوده است.

تسنیم

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها