کمالوندی: رسانه آمریکایی، سخنان آمانو را تحریف کرد

کمالوندی: رسانه آمریکایی، سخنان آمانو را تحریف کرد
شنبه 11 شهريور 1396 - 21:09

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، ترجمه مصاحبه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر مجاز بودن بازدید از سایت های هسته ای کشورمان را نادرست دانست.

العالم - ایران

بهروز کمالوندی در حاشیه بازدید خبرنگاران از مجتمع غنی سازی نطنز تاکید کرد: نباید در دام طرح های رسانه ای طرف مقابل بیفتیم، بارها دیده شده است که آنان مطالب تحریف شده منتشر می کنند و متاسفانه برخی رسانه های ما بازنشر می دهند درحالی که این کمک به آنها در جا انداختن این مطالب است.

وی افزود: این مطلب به نقل از آمانو زمانی منتشر شد که دو دیپلمات رده بالای آژانس اعلام کردند که این نهاد بنا ندارد در پی بازدید از حوزه نظامی ایران باشد و امریکا اگر قصد دارد به این بهانه برجام را برهم بزند نباید از آژانس سوء استفاده کند.

کمالوندی گفت: به این علت امریکایی ها برای کنترل این اظهارات مثبت دیپلمات های آژانس، مدعی شدند آمانو خواستار بازرسی از سایت های نظامی ایران شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: این در حالی است که در برجام، پادمان و پروتکل الحاقی، صحبتی از بازرسی از سایت های نظامی نشده است.

وی اضافه کرد: آژانس صرفا بر مواد هسته ای و فرآوری آن کنترل دارد و این نهاد مواد هسته ای و نحوه و مکان استفاده از آن در کشورهای عضو را حسابرسی می کند.

کمالوندی  ادامه داد: آژانس همچنین تجهیزات سوخت هسته ای را نیز از نظر آمار کنترل می کند و سراغ سایت های هسته ای نمی رود.

وی تصریح کرد: در برجام نیز چنین بازدیدی پیش بینی نشده است اما امریکایی ها به علت حساسیت ما در ایران این موضوع را مطرح می کنند و بر آن متمرکز شده اند.

کمالوندی همچنین با اشاره به گزارش مثبت آژانس از پایبندی کشورمان به تعهدات هسته ای افزود: امریکایی ها همزمان با انتشار این گزارش آژانس با انتشار این خبر جعلی از طریق آسوشیتدپرس در صدد تحت الشعاع قرار دادن این گزارش برآمدند که می تواند اثر ایران هراسی را از بین ببرد.

وی بر خودداری رسانه ها از بازنشر تحلیل غلط این رسانه امریکایی از اظهارات آمانو تاکید کرد.

کمالوندی همچنین برنامه و صنعت هسته ای را در بخش های مختلف رو به پیشرفت دانست و افزود: حفظ ظرفیت غنی سازی را نباید دست کم بگیریم، یک سوم فعالیت های غیرفعال را در نظر نگیریم، بلکه دو سوم فعالیت های فعال را در نظر بگیریم.

 

خبرگزاری صداوسیما

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها