خطاب به کنگره نوشته شد؛

نامه بیش از 90 دانشمند برجسته هسته‌ای آمریکا برای حفظ برجام

نامه بیش از 90 دانشمند برجسته هسته‌ای آمریکا برای حفظ برجام
سه شنبه 9 آبان 1396 - 07:42

تارنمای خبری نشریه نیویورک تایمز دوشنبه شب گزارش داد؛ بیش از 90 دانشمند برجسته علوم هسته‌ای آمریکا در نامه‌ای به کنگره این کشور خواستار حفظ توافق هسته‌ای با ایران شدند.

العالم ـ آمریکا

در این نامه آمده است: کنگره باید اقدامی انجام دهد تا اطمینان یابد که آمریکا عضوی از این توافق باقی می‌ماند.
این نامه با تاکید بر اینکه از سوی دانشمندانی است که «علم فیزیک، فناوری هسته‌ای و موشک‌های دوربرد را می‌شناسند» می‌افزاید که هدف رئیس جمهوری آمریکا از طرح بحث مذاکره مجدد در خصوص برجام «غیرواقع بینانه» است.
از افرادی که این نامه را امضا کرده‌اند می‌توان به «ریچارد گاروین» اشاره کرد که فعالیت‌های او در سال‌های آغازین دهه 1950 میلادی به ساخت نخستین بمب هیدرژونی منجر شده بود. همچنین هر سه برنده نوبل فیزیک 2017 از امضاکنندگان این نامه هستند.
پیش از این هم 25 وزیر سابق امور خارجه از کشورهای مختلف جهان از جمله «مادلین آلبرایت»، «یوشکا فیشر» و «اوبر ودرین» (به ترتیب وزیران امور خارجه پیشین آمریکا، آلمان و فرانسه) با ارسال نامه‌ای به رهبران کنگره آمریکا خواستار پایبندی واشنگتن به برجام و بقای این توافق شده بودند.
ترامپ تاکنون به علت اجماع جهانی در حمایت از برجام، نتوانسته است از این توافق کناره بگیرد.
به گزارش ایرنا به نقل از نیویورک تایمز، وی که باید هر 90 روز یکبار مطابق با قانون مصوب کنگره این کشور، پایبندی تهران به برجام را تایید می‌کرد، پس از دوبار تایید، ماه گذشته از این اقدام سرباز زد تا در ادامه، کنگره آمریکا در رابطه با لغو یا ماندن در برجام تصمیم‌گیری کند.
نتایج آخرین نظرسنجی مشترک اندیشکده مطالعات خاورمیانه در آمریکا و موسسه افکارسنجی ایپسوس نشان می‌دهد که 75 درصد مردم آمریکا از توافق هسته ای با ایران حمایت می‌کنند و 54 درصد آن‌ها خواستار برقراری کانال‌های دیپلماتیک با تهران هستند.

پربیننده ترین خبرها