سیاست آمریکا برای سعودی ها؛

گاوی که همچنان باید دوشیده شود

گاوی که همچنان باید دوشیده شود
جمعه 27 تير 1399 - 15:04

یکی از نمایندگاه جمهوری خواه در کنگره آمریکا با انتشار توییتی، ضمن یادآوری موضوع ناپدید شدن امیر محمد بن نایف، شاهزاده سعودی، خواستار کشف هر چه سریع تر سرنوشت او شد.

العالم - در گوشی

فرنسیس رونی، نماینده کنگره آمریکا با انتشار توییتی گفت که بن نایف، سال ها روابط خوب و سازنده ای با آمریکا داشته و نقشه مهمی در تأمین اطلاعات مربوط به مبارزه با تروریسم پس از حادثه 11 سپتامبر ایفا کرده است.

کارشناسان مسائل منطقه ای معتقدند که جمهوری خواهان همواره برای باج گیری های بیشتر از ریاض و گرفتن حق السکوت و سرپوش گذاشتن بر جنایات ماجراجویانه بن سلمان و نادیده گرفتن چنبره پدر کهنسال وی بر حکومت عربستان، به دنبال بهانه می گردند.

دولت آمریکا دست بن سلمان را برای قبضه قدرت در عربستان باز گذاشت که نتیجه آن، سرکوب اندیشمندان و پر کردن زندان های این کشور از شخصیت های آکادمیک، فعالان سیاسی و دینی و مخالفان صلح جو، ترور جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی، مداخله های مستمر در امور کشورهای منطقه، حمایت از عناصر تکفیری در عراق، سوریه و لیبی، حمایت از طرح واشنگتن برای تشدید حمله به ایران، محاصره قطر، مداخله در امور داخلی لبنان و بر هم زدن ثبات این کشور و بدتر از همه آغاز روند سازش و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و نابودی کامل هویت ملت فلسطین بود.

روزنامه واشنگتن پست روز ششم ژوییه اعلام کرده بود که کمیته مبارزه با فساد به سرپرستی محمد بن سلمان، در حال تکمیل تحقیقات درباره اتهام فساد و خیانت محمد بن نایف است.

دولت ریاض پس از عزل بن نایف از ولایت عهدی در اواسط 2017، وی را تحت اقامت اجباری قرار داد.

از سوی دیگر شایعات حکایت از آن دارد که ریاض بن نایف و شاهزاده احمد بن عبد العزیز و فرزند وی همراه با تعدادی از فرماندهان نظامی و امنیتی را در مارس گذشته به اتهام تلاش برای براندازی محمد بن سلمان – که عملا حکومت عربستان را به دست دارد - دستگیر کرد.

روزنامه وال استرایت ژورنال، چاپ آمریکا نیز تصریح کرده است که احمد بن عبد العزیز و محمد بن نایف – که پیش از این از نامزدهای پادشاهی در عربستان بودند – به مجازات حبس ابد یا حتی اعدام رو به رو هستند.

خلاصه اینکه بن سلمان به دنبال حکومتی سریع و با ثبات دست به هر کاری می زند. اما دغدغه اصلی او برای رسیدن به هدف، منوط به مسائل متعددی است از جمله انتخابات آمریکا و سرنوشت دونالد ترامپ، حامی اصلی وی؛ که البته بر اساس همه داده ها و شواهد، او هم به نوبه خود با خطر شکست رو به روست.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها