در ماموریت سفر به دور دنیا؛

ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش با موفقیت 3 طوفان شدید را پشت سر گذاشت+ ویدیو

يکشنبه 31 ارديبهشت 1402 - 17:29

دستاورد جدیدی به کارنامه نیروهای مسلح ایران اضافه شد و برای اولین بار در تاریخ کشور، ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش بخش‌های وسیعی از اقیانوس آرام و اطلس را با موفقیت پیمود.

العالم – ایران ـ سیاسی

به گزارش خبرنگار العالم، ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش، شامل ناو پشتیبانی مکران و ناوشکن دنا است که در داخل کشور ساخته شده است.

این ناوگروه با موفقیت سه طوفان شدید را پشت سر گذاشت و توانست با پیمودن 65 هزار کیلومتر در ماموریت سفر به دور دنیا از بخش عمده اقیانوس اطلس عبور کند.

ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش، در ماموریت خود با سفر به دور دنیا در بندر بمبئی هند، بندر جاکارتا پایتخت اندونزی، سواحل قاره آمریکا و آفریقای جنوبی لنگر انداخت و سپس با پیروزی و افتخار به بندرعباس بازگشت.

بنابر گزارش العالم، ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناوبندر مکران پس از 8 ماه دریانوردی و طی بیش 65 هزار کیلومتر مسیر دریایی که با هدف طی یک دور 360 درجه دور کره زمین صورت گرفت، به کشور بازگشت.

این ناوگروه پس از اعزام به ماموریت دور کره زمین از مبدأ بندرعباس، در نخستین ایستگاه در بندر بمبئی هند توقف کرد و سپس با عبور از خلیج بنگال و تنگه مالاگا در جاکارتا پایتخت اندونزی پهلو گرفت.

پس از این توقف ناوگروه با ادامه مسیر به سمت دریای جاوه و عبور از تنگه ماکاسار و دریای سلبس، برای نخستین بار در تاریخ دریانوردی نظامی ایران پا به عرصه وسیع و پهناور اقیانوس آرام گذاشت و با عبور از بیشترین عرض اقیانوس آرام و گذر از کنار جزایر میکرونزی و پولینزی به سمت تنگه ماژلان در جنوب قاره آمریکا حرکت کرد و با عبور از این تنگه وارد اقیانوس اطلس جنوبی شد و سپس با حرکت به سمت شمال و عبور از سواحل شیلی، آرژانتین، اروگوئه و برزیل، نهایتا در بندر ریودوژانیروی برزیل پهلوگیری کرد که این پهلوگیری مصادف با یکصدوبیستمین سالگرد برقراری روابط ایران و برزیل بود.

ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش پس از توقف چند روزه در ریودوژانیرو، با عبور از عرض اقیانوس اطلس در شهر کیپ‌تاون آفریقای جنوبی پهلوگیری کرد و در این شهر نیز چند روزی توقف کرد و پس از آن طی یک دریانوردی حدودا 40 روزه، در بندر صلاله عمان پهلوگیری کرد.

صلاله آخرین ایستگاه ناوگروه 86 نداجا پیش از رسیدن به ایران بود و دریادلان ایرانی پس از جدا شدن از اسکله صلاله به سمت کشورمان حرکت کردند و نهایتا ظهر چهارشنبه 27 اردیبهشت‌ماه وارد آب‌های سرزمینی کشورمان شدند.

پربیننده ترین خبرها